5.00 / 1 oy

Kullanılmış yağları tekrar kullanmak sağlıklı mıdır?

Sıvı yağların bir kere kullanıldıktan sonra tekrar kullanılabilir olduğu yönünde büyük bir bilgi eksikliği olduğunu görüyorum, özellikle kızartma yağlarının tekrar tekrar kullanıldığını ve soğuduktan sonra tencerede üstlerinin kapatılarak bir sonraki kullanıma kadar bekletildiğine çok denk geliyorum. Ancak sıvı yağlar bir kere kullanıldıktan sonra yapıları bozulur ve tekrar kullanımları durumunda kanserojen etkileri olabilir.

Bu durumu ilk fark ettiğimde fast food restoranlarında gün boyu (belki de günlerce) aynı kızartma yağı içinde patates ve soğan halkası gibi kızartmaların hazırlandığını görerek dışarıda kızartma yemekleri yememe kararı almıştım. Ancak kendi arkadaşlarımın bile evlerinde sıvı yağları tekrar tekrar kullanabildiklerini fark edince bu konuda bir şeyler yazmak istedim.

Yağın aslında tekrar tekrar kullanılmasının istenmesinin ardında yatan iki sebep var. Bunlardan birisi yağların artık fiyatlarının iyice artmış olması ve çok pahalı olmaları. İkincisi ise insanların yağı atma konusunda üşengeç olduklarını görüyorum. Bildiğiniz gibi kızgın yağlar lavaboya dökülmezler. Hatta soğuduktan sonra da dökülmemeleri ve plastik kaplarda ağızları iyice kapatıldıktan sonra ayrıca atılmaları gerekir. Ama bu süreç insanlarda üşengeçliğe neden olduğu için özellikle çok sık kızartma yemeği yapılan evlerde hem tasarruf etmek, hem de yağın atılması sürecini aza indirgemek için yağlar tekrar tekrar kullanılıyor. Örneğin sabah sigara böreği kızartılan yağ içinde akşam patates kızartması pişiriliyor ve bu süreç tekrar tekrar devam ediyor. Ancak yağları bir kereden fazla kullanmak, sağlık açısından maalesef büyük riskler oluşturuyor.

Bence bu problemin çözümü, daha az yağ kullanarak kızartma yemekleri hazırlamak, hatta kızartma yemeklerini mümkün mertebe hayatımızdan çıkartmaya çalışmak.

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan benzer yazılar için:

bkz: Et pişirmeden önce tuzlanırsa su kaybeder mi?

bkz: Az orta ve çok et pişirme dereceleri kaçtır?

bkz: Ciğer pişirmeden önce neden yıkanmaz?

bkz: Patatesleri neden pişirmeden önce suda bekletmek gerekir?

bkz: içli köfte kızartılır mı haşlanır mı?

bkz: Efsane Patates Kızartması Yapmak İçin Tarifler ve İpuçları

Aycem Güngör

12.03.2021 17:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 19 Mayıs 2022 06:47
    0

    yağsız fritözlerle hazırlanan yemeklerde de sağlık açısından yağda kızartılan yemekler arasında çok fark bulunmamış, bununla ilgili makaleler var inceleyebilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kullanılmış yağları tekrar kullanmak sağlıklı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.