5.00 / 1 oy

Pirzola mangalda nasıl pişirilir?

Pirzola nasıl marine edilir? Pirzola marinasyonu hakkında her şey ve Pirzola tavada nasıl pişirilir? yazılarımdan sonra kuzu pirzola için en keyif aldığım pişirme şekli olan mangalda kuzu pirzola hazırlama yazısına geçebiliriz.

Kuzu pirzolaların marine edilmesi, marine ederken nelere dikkat edeceğimiz ve nelerden kaçınacağımız, kuzu pirzola alırken nelere dikkat edeceğimiz ve kıvırcık kuzu tercih etmemizin avantajları gibi konulara zaten değindik ve tekrarlamaya gerek yok. Etlerimizi aldık, marine ettik ve mangalımızı yaktık, mangalda pirzolaları nasıl pişirmemiz gerektiğini tartıştığımız noktadayız.

Öncelikle mangalımızı yarım soğan ile silersek temizlemiş oluruz, sonrasında da kuyruk yağı ile sildiğimizde de birazdan üstüne koyacağımız etler ızgaralara yapışmamış olur. Mangal ilk yakıldığında bildiğimiz gibi en harlı ateşe sahip olur ve bu süreçte yanmayan kömürler de kaldıysa ateşten istifade ederek onlar da yanarlar, yayılırlar ve homojen bir mangal ateşimiz olmuş olur. Bu esnada da patlıcan gibi sert sebzelerimizi pişirirsek hem ateşten istifade etmiş oluruz, hem de etlerimize lezzetli bir masa hazırlamış oluruz.

Bazı etler fazla ateşi sevmezler, özellikle kaburga kıyması gibi yağlı etler aşırı ateşi görünce yağlarını salarlar, damlatırlar ve ateşin de harlaması sonucunda yanarlar. Bu yüzden kömürler biraz küllendikten ve ateşin sıcaklığı da biraz daha dindikten sonra pişerler. Ancak pirzola, döküm tavada kuzu pirzola pişirme tarifinde de bahsettiğim gibi mühürlenerek pişirilmesi gereken bir et türü olduğu için yüksek ateşte pişirilmelidir. Eğer mangalımızın varsa döküm ızgarasında, yoksa da normal ızgara kısmında pişirilebilir. Dana etlerini ters mühürleme ile pişirmeyi seven birisi olmama rağmen kuzu pirzola için her zaman normal mühürlemeyi tercih ediyorum ben.

bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?

bkz: Steak Etler Döküm Tavada Nasıl Mühürlenir ve Pişirilir?

Kuzu pirzola da yağlı bir et olduğu için yanmamasına özen gösterilmelidir. Kuzu etlerini yüksek sıcaklıkta iyice kızmış olan ızgaraya koyduktan sonra fazla ellemeden ve tercihen dört kere çevirdikten sonra alırsak hem kıvamında pişmiş, hem de kurumamış şekilde yumuşacık yiyebiliriz. Zaten etlerin rengi de size artık pişmiş olduklarını söyleyecektir.

Not: Dana etlerini pişirirken sırt grubu uzun pişen etlerde kömüre ek olarak odun ateşi de eklemeyi seviyorum, ancak kuzu etinin doğal tadını sevdiğim için odun ateşi kullanmayı pek tercih etmiyorum, ancak herkesin damak tadı farklı olduğu için yine de deneyebilirsiniz.

Önceki bazı yazılarım için;

bkz: Asado Nedir ve Nasıl Yapılır?

bkz: Sokum Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Nuar Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bostonlu

05.04.2021 18:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Pirzola mangalda nasıl pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.