5.00 / 1 oy

Kulaklıklar kulak iltihabı yapar mı?

Kablosuz teknolojilerin gelişmesi ve satın alınabilir fiyatlara gelmesi kullanışlılık açısından hepimiz için çok büyük konfor sağladı ama bünyemizin bu gibi yeni teknolojilere uzun vadede ne gibi reaksiyon vereceği konusunda elimizde yeterince gözlem olmadığı için bir anlamda denek görevi de görmüş oluyoruz. Kablosuz internet, kablosuz şarj istasyonu derken bir süredir de kablosuz kulaklıklar hayatımızın bir standardı oldu ve yapılan kısa süreli gözlemlerde de ortaya farklı tespitler ve çalışmalar çıkmış oldu.

Güney Kore'de Samsung markasının ürettiği kulak içi kulaklık modeli olan Galaxy Buds Pro'nun kulakta iltihaplanmaya neden olduğu çalışmalar paylaşıldı. Kulaklık üreticileri, sesin daha iyi yalıtıldığı, dışarıya çıkmadığı ve dinleyiciye de tüm frekansları yoğun olarak verebilmek için daha büyük kulak tıkaçları kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak kulak tıkaçlarının yapısı hem terlemeye, hem de kulak kanalında deformasyonlara yol açıyor olarak iddia ediliyor. Bu durumun sadece Samsung kulaklıklar için geçerli olduğunu da düşünmüyorum, sonuçta tüm büyük kulaklık üreticileri rakiplerinin ürünlerini analiz ediyorlar ve benzer bir teknoloji ile daha yüksek ses kaliteleri sunmaya çalışıyorlar.

Sonuç olarak yeni teknolojilere erkenden geçme konusunda çok da istekli olmamak bu anlamda faydalı olabilir, örneğin kulaküstü kulaklılarda kulak iltihabı gibi bir durum ya da şikayet görmediğim için bir süre daha kendi adıma kulak içi kanal tipi kulaklık kullanmayı düşünmüyorum ve kulak üstü kulaklık kullanmayı planlıyorum. Herkes kendi sağlığından sorumlu olduğu için bilinçli olmak zorunda.

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Sennheiser'ın rakibi olan kaliteli kulaklık markaları nelerdir?

bkz: Kulaklık Kalitesini Test Etmek İçin Müzik Önerileri

bkz: Xiaomi Redmi Bluetooth Kulaklık Kulağımdan Düşüyor

bkz: Kulaklık suya düşünce ne yapmak gerekir?

bkz: Kulaklık kablosunun koptuğu noktayı dışarıdan bulmak

bkz: Kulaklıkta tek taraftan ses gelmeme sorunu nasıl tamir edilir?

Osman Ambarkütük

23.05.2021 20:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kulaklıklar kulak iltihabı yapar mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.