5.00 / 1 oy

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma, tek duruşmada bitmesi sebebiyle çekişmeli boşanmadan çok daha avantajlı ve kolaydır. Çekişmeli boşanma davalarında dava yıllarca devam edebilmekte, maddi manevi tarafları yıpratmaktadır. 

Anlaşmalı boşanmada tarafların en az bir yıl evli kalmış olması ve ortak karar alarak mahkemeye başvurmaları gerekmektedir. Duruşma anında iki tarafın da hakim karşısına çıkması zorunludur. Hakim sorduğu soruların karşılığı olarak taraflardan birinin aslında boşanmak istemediği ya da anlaşmalı boşanmaya zorlandığını düşünmesi durumunda tarafları boşamadığı durumlar da olabilmektedir. 

Anlaşmalı boşanmanın önemli bir maddesi olan protokol hazırlama kısmında internette bulunan belgelerden ziyade bir avukattan yardım almanızı öneririz lakin kabul ettiğinize dair imza attığınız maddeler için geri dönüşü olmayan bir sürece girmiş oluyorsunuz ve bilmeden yapılan protokolde tarafların hak kaybı olabiliyor. Bu sebeplerle anlaşmalı boşanma aslında kolaymış gibi görünse de ince ayrıntılara sahip bir boşanma davasıdır. 

muratokcu

11.11.2020 08:39

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Anlaşmalı Boşanma Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.