5.00 / 1 oy

Helyum gazı ile ses inceltmek sağlığa zararlı mıdır?

İnternetten yılbaşında ailecek herkesin sesini inceltecek ve şarkılar söyletip videolar çekerek bizi eğlendirecek oyunlara malzeme olması amacıyla helyum gazı sipariş etmek istediğimi zaten bir önceki sorumda anlatmıştım (bkz: Ses incelten helyum gazı internetten nereden satın alınabilir?). Ama bir gazı ciğerlerimize kadar çekiyor olmanın ne kadar sağlıklı ya da masum bir eylem olduğu konusunda da açıkçası tereddütlerim var. Koronavirüs açısından herkes farklı bir balondan helyum gazı çekeceği için bir risk olmadığından emin olacak şekilde uygun ortamı sağlayacağım. Ama helyum gazının vücutta başka yan etlileri, belki alerjisi olanlara zararları ya da olumsuz sonuçları olup olmayacağı konusunda kuşkularım var.

Ama bir yandan da internette o kadar ünlüye helyum gazı üflettirdiklerine ve bir zararı yok dediklerine göre de acaba gerçekten zararı olmayabilir mi diye de ikna oluyorum. Beyaz show'a vaktinde katılan çok ünlünün helyum gazı çektiklerini ve hatta bunlardan bir kısmının hayatlarını seslerini kullanarak ve şarkı söyleyerek idame ettiren insanlar olduklarını düşününce demek ki bir şey olmuyormuş diyorum. Peki her helyum gazı aynı mıdır yoksa helyum gazları arasında farklılıklar var mıdır?

İnternette bu konuda bir bilgi bulamadığım için sadece kesin bilgisi olduğuna emin olan kişilerden geri dönüş yapmalarını rica edecek şekilde bu başlığı açıyorum. Helyum gazının kısa ya da uzun vadede sağlığa zararları olabilir mi ya da herkes (hamile, çocuk, alerjik durumları olan kişiler) helyum gazı kullanarak ses inceltebilirler mi? Yoksa bunun bir mahsuru var mı?

ramizdayı

22.12.2020 18:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Helyum gazı ile ses inceltmek sağlığa zararlı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.