5.00 / 1 oy

Klima Kokusu Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Yazın yazlıkta olduğumuz için kışlık evimizdeki klimayı genelde sadece kışları kasoriferin henüz yanmaya başlamadığı ara dönemde kullanıyoruz. Dün akşam da hava hafif serinleyince sezonu açalım madem dedim ve klimayı ısıtıcı modda çalıştırdım ama 15 dakika kadar çalıştıktan sonra klimadan gelen kötü kokudan rahatsız olarak geri kapattm. Rutubet ile küf kokusu arasında sevimsiz bir koku ve klima hava üfledikçe bütün odaya da yayılıyor. Biraz bekleyince geçer mi dedim ama geçecek gibi de değil belli ki.

Klimayı taktırırken servisin gösterdiği bir kapak var, altında da klima filtresi gibi bir şey var. Bunu çıkarttım ve temizleyerek geri taktım. Benim yaptığım temizlik sıvı sabun ve su ile olduğu için ne kadar etkili olur bilmiyorum. Sonra klimayı tekrar taktım ve koku geçti. Ama internetten biraz araştırma yapınca klima temizliği için satılan dezenfektan tarzı ürünler varmış, bunlardan da bir tane edinerek bir temizlik de bu ürünlerle yapacağım. Soluduğumuz hava direk bu filtrenin içinden geçtiği için hele bir de pandemi döneminde ciğerlerden hasta olmaya hiç gerek yok.

Servisi neden çağırmadın derseniz yine covid korkusundan eve mümkün olduğunca servis çağırmamayı tercih ediyorum. Eğer kötü kokuyu giderememiş olsaydım mecburen servis de çağıracaktım ama servis de gelse muhtemelen aynı işlemleri yapacağı için (sadece kullandığı ekipman belki filtreyi daha iyi temizliyor olabilir) kendim olabilecek en titiz şekilde temizlemeyi tercih ettim. Evindeki klimasından kötü koku gelen yazar arkadaşlar için de kendi yaşadığım ve yine kendi çözdüğüm bir problem olduğu için çözümüyle birlikte paylaşmak istedim.

zemo

19.10.2020 19:38

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Klima Kokusu Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.