5.00 / 1 oy

Nemli odun nasıl kurutulur ve yakılır?

Odun ateşinde mangal yapmak için bugün hazır odun satın aldım ve neredeyse 2 saat yakmakla uğraştım ama sonunda odunlar nemli olduğu için yanmayacaklarına kanaat getirerek vazgeçtim ve kurumaya bıraktım. Altına kağıt ve kozalak beslemesi yapmama rağmen bir türlü odunları yakamamış olmam da bir tür beceriksizlik oldu.

Faydalı bilgi olması açısından nemli odunları yakmanın bir yolu var mıdır sormak istedim, yoksa içleri nemli olduğu için eninde sonunda yine sönecekleri için önce güneşin altında birkaç gün kurutmak mı gerekir?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Taş Fırında Odun Ateşinde Mangal Yapmak

bkz: Mangal için sağlıklı doğal briket kömürü tavsiyesi

bkz: Kömürlü Mangal Olarak Karp vs Guruss vs Weber Hangisini Almalı?

bkz: Mangalda kömür kullanmak zararlı mı?

bkz: Uzun süre yanan mangal kömürü tavsiyesi

bkz: Gerekli barbekü aksesuarları listesine tavsiyeler

elektrod

05.08.2021 14:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 5 Ekim 2021 01:58
    0

    acilen yakmanız gerekiyorsa fön makinesi ile en azından yakılabilecek kadar odunların nemini alabilirsiniz. ama hem kolayca yansın ve hem de uzun uzun yansın istiyorsanız neminin buharlaşması için güneşte ya da dışarıda nemsiz ortamda en az birkaç gün bekletmelisiniz. nemli kısım ortası olduğu için ortasından ikiye ayırarak daha hızlı kurumasını da sağlayabilirsiniz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nemli odun nasıl kurutulur ve yakılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.