5.00 / 1 oy

Kekik bitkisi nasıl çoğaltılır?

Kekik, özellikle doğada rüzgar ile kokusu geldiğinde inanılmaz bir mutluluk veren ve mutfağımızda da yeri olan bir bitki. Hem yaz hem de kış mevsiminde yeşil kalan ve toprak seçmeyen harika bir yapısı var. Biberiye, nane ve fesleğen gibi kekik bitkisini de saksınızda yetiştirebilmeniz mümkün ve bakımı da çok kolaydır. Bu yazıda da size evde kekik bitkisi yetiştirme konusunda bilgi vermek istiyorum.

Dağ kekiği, çok sulanmayı seven bir bitki değildir ve toprağının da nemli kalmasından hiç hoşlanmaz. Bu yüzden evinizin aydınlık bir bölgesinde drenajlı bir saksı içinde kolaylıkla kekik bitkisi yetiştirebilirsiniz ve havaların nispeten ısındığı dönemlerde de kekiklerinizi balkonunuza alarak hem evinize, hem de komşularınıza sirayet edecek çok güzel dağ kekiği kokusu yayabilirsiniz.

Kekik üretimi yapmak için tercih edebileceğiniz en kolay yol (tohum ile üretmekten daha kolay olması açısından) daldan köklendirme ile kekik bitkilerinizi çoğaltmaktır. Dalları çelik için hafif temizleyerek toprağa diktiğinizde kök salarak çoğalacaktır.

Kekik bitkisi de tıpkı nane bitkisinde olduğu gibi dallarının toprağa değdiği noktalarda kök üretirler ve bu şekilde çoğalırlar. Dolayısıyla ister çelik yaparak, isterseniz de köklenen yeni bitkileri yeni saksılara taşıyarak kekiklerinizi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Önceki benzer içeriklerimden bazıları için;

bkz: Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

bkz: Her mevsim çiçek açan saksı çiçekleri nelerdir?

bkz: Çiçekler hangi saatte sulanmalıdır?

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica) evde nasıl çoğaltılır?

eliff

11.04.2021 09:14

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 18 Şubat 2022 04:03
    1

    yabanda kendisi bu kadar çok çoğalabiliyorsa zaten kendisi kök üretiyor demektir. genişçe bir saksınız varsa ve uygun yetiştirme koşulları/mevsim vb. sağlanıyorsa gerisini akışına bırakın bence. zamanla kendi çoğalır

  • 30 Kasım 2021 15:15
    0

    saksıda nedense her seferinde kurutuyorum ben kekik bitkilerini, ama satın aldığım ortamlarda benim baktığımdan çok daha az bakım gösterilmesine rağmen hem solmuyorlar hem de büyümeye devam ediyorlar. acaba onların yapıp da benim yapmadığım şey ne olabilir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kekik bitkisi nasıl çoğaltılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.