5.00 / 1 oy

Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

Evinizde sukulent varsa ve ev şartlarında çoğaltmak istiyorsanız yapraktan sukulent çoğaltmak ile ilgili gerekli bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz. Farklı türden sukulentler için kullanabileceğiniz bu temel bilgileri tüm etli bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

Sukulent üretmek için en sık başvurulan yöntemlerden birisi, yapraktan sukulent üretmek. Ana gövdeden ayırdığınız sukulentler ile kolaylıkla sukulent çoğaltımı yapabilirsiniz. Zaten yetişkin sukulentlerde yapraklar gövdeden kolaylıkla ayrılabilir, bunun için bir güç uygulamanıza bile gerek kalmaz. Ancak sukulent çoğaltmak için seçeceğiniz yaprakların da büyük yapraklar olması gerektiğini lütfen atlamayın.

Ana gövdeden ayırdığınız yaprağın bombeli bir yapısı olduğunu görebilirsiniz. Bu bombeli yaptaktan sukulent çoğaltma işlemi yapmak istiyorsanız, bombesi altta kalacak şekilde sulanmamış kuru bir toprağın üzerine koymalısınız, çünkü yapraktaki yavrular yaprağın üstte kalan kısmından çıkmalılar.

Bitki çoğaltma işlemlerinde genellikle ilk uygulamanın ardından hemen can suyu verilir, ancak bu işlemi sukulentler için uygulamanıza gerek yok. Kuru bir toprağın üzerinde sukulent yapraklarını 2 gün kadar beklettikten sonra toprağı nemlendirecek kadar sulamanız yeterli. Bu süreçten sonra da sadece nemli kalacakları kadar yaprakları ve toprağı sulamak yeterli.

Bu süreç zarfında yaprağın 10 gün gibi bir sürede alttaki bombe kısmından toprağa kök saldığını görebilirsiniz. Üstte kalan kısımdan da yeşil bir minik yavru çıkacak ve üretim de zaten bu minik yaprakların büyümesi ile gerçekleşecek. Bu noktada verdiğimiz suların büyümesini istediğimiz yavruya gitmesi ve büyük yaprağın da su tüketiminin azalması için büyük yaprağın büyük bir kısmı yavruya ve köke zarar gelmeyecek şekilde kesilmelidir. Bu arada bir yaprak sadece bir kere köklenebiliyor ve bir daha yavru veremiyor. Bu yüzden tekrar ekmeye çalışmayın ve doğrudan atın.

Minik sukulent yavrularını yüksek olmayan saksılarda çoğaltmanız durumunda daha hızlı büyüyeceklerdir. Bu sebeple büyük ve derin saksılar yerine sığ ve drenajlı saksılar kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Önceki yazılarımdan bazıları için:

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Plastik saksılar için drenaj nasıl yapılır?

bkz: Bitki Fotoğrafından Türünü Bulan Uygulamalar

bkz: Mukoza nedir?

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

eliff

24.03.2021 12:17

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.