5.00 / 1 oy

Çiçekler hangi saatte sulanmalıdır?

Bitkiler, belli döngüler ile aynı miktar kullanılarak sulanmalıdırlar. Bu sulama döngüleri mevsimlere göre biraz değişiklik gösterebilir (yazın su miktarı aynı kalmak suretiyle sulama sıklıkları artırılabilir) ancak bir bitkinin boyuna göre ihtiyaç duyduğu toplam su miktarı her zaman aynıdır.

Bitkilerin su ihtiyaçları ile ortamın nem miktarına bağlı olarak nem ihtiyaçlarının farklı olduklarını da önceki yazılarda paylaşmıştım. Ortamın kuru olmasından kaynaklı (kalorifere ya da ufo gibi bir ısıtma kaymağının yakınında olan bitkiler için bu durum mümkün olabilir) bitki kurulamarında iki çözüm tercih edilebilir. Bu çözümlerden ilki, yapraklara da fısfıs yardımıyla sulama yapılması, ikincisi ise ortama nem katması amacıyla saksı diplerine birer bardak su koymak olabilir

Giriş olarak bitkilerin sulanma şekilleri konusunda temel bilgileri paylaştıktan sonra gelelim asıl konuya, bitkiler hangi saatlerde sulanmalıdırlar? Amacımız, bitkinin köklerine su ulaştırmak ama toprağın içinde de havasız ortamda nem etkisi ile mantar gibi zararlıların oluşmamasını sağlamak olduğu için çiçek sulamak için günün en uygun saati sabah saatleridir. Böylece topraktaki fazla nem, güneş ışığının etkisi ile buharlaşır ve bitki kökleri de bu sıcak günü kuru geçirmemiş olurlar. Ancak drenajlı bir saksı kullanmanız ve doğru miktarda sulama yapmanız gerektiği konusunda her zaman uyarmaya devam ediyorum.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kararır?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kurur?

bkz: Saksı bitkileri için bitki ilacı önerileri

bkz: Saksı bitkileri için bitki besini önerileri

bkz: Bakımsız balkon çiçekleri nasıl canlandırılır?

bkz: Saksı toprağındaki böcekler nasıl yok edilir?

eliff

05.04.2021 19:10

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 11 Kasım 2021 08:11
    0

    erken saatte sulanan çiçekler gün boyunca güneşin sıcağına karşı hem daha nemli olmaları sayesinde daha dayanıklı olurlar ve kurumazlar, hem de gereksiz sular buharlaşacağı için küf ve mantar oluşmasını engellemiş olur. akşam özellikle de havalar soğuduktan sonra bu mevsimlerde saksıların içinde su kalmamasına özen göstermek gerekiyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çiçekler hangi saatte sulanmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.