5.00 / 1 oy

Toprak neden çatlar?

Saksıda ya da bahçede kuruyan toprakta çatlaklar oluşmasının sebebi, topraktaki killerdir. Topraktaki killer su ile birlikte şişer ve susuz kalınca da hacmini kaybederek büzüşür.

Toprak içerisindeki kilin su kaybetmesi çeşitli sebeplerle olabilir, örneğin suyun bitki kökleri tarafından emilmesi ya da daha uzun vadede buharlaşması bu sebeplere örnek gösterilebilir. Toprak tekrar sulandığında toprak içindeki killer yine şişecek ve toprağın tüm katmanlarında susuz kaldığında ortaya çıkan delikleri kapatacaktır.

Toprakta çatlamaları önlemek için daha çok su tutan bir toprak karışımı tercih edilebilir, bunun için de toprak içinde perlik ve leonardit gibi bileşenler artırılabilir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Bitki topraklarına muz eklemek faydalı mıdır?

bkz: Topraksız tarım ile hangi meyve ve sebzeler üretilebilir?

bkz: Balkonda PVC ile topraksız tarım yapılabilir mi?

bkz: Bitkilerin topraklarına çay posası atmak faydalı mı zararlı mı?

bkz: Orkide toprak ve saksı değişimi nasıl yapılır?

bkz: Gül için en uygun toprak seçimi hangisi?

eliff

04.08.2021 08:40

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 2 Aralık 2021 00:34
    1

    az su verseniz toprak kurur ve çatlar, sok su verseniz kökler çürür mantar olur çiçek ölür böcek olur. çok zor değil mi her çiçek için ayrı bir sulama takibi yapmakla uğraşmak?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Toprak neden çatlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.