5.00 / 1 oy

Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica) evde nasıl çoğaltılır?

Kauçuk bitkisi (Ficus elastica), çelikleme yaparak üretimi yapılabilen bir bitki. Ancak çelik yapacağınız dalı seçerken dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü yapraksız genç dallar ya da ölü dallar çelik için başarılı sonuçlar vermiyorlar. Bunun yerine genç ama üretken 20 cm'lik bir dalı tercih etmeniz, çeliğin tutması ihtimalini artıracaktır.

Kauçuk bitkisini çelik yapmak için toğrağa gömmeden önce kestiğiniz dallarının iyileşmesi için kök hormonu kullanabilir, ya da benim gibi tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın, özellikle bitkilerin yaralarının iyileşmesi için çok doğru bir onarıcı. Ayrıca köklendirmeye faydaları olduğunu da kendi adıma çok gördüm.

Çelil yapmanın temel kurallarından birisi, çelik yapılacak bitkide fazla yaprak bırakmamaktır. Bu sayede topraktan alınan su, yapraklara gitmeyecek ve kauçuk bitkisi de kendini iyileştirmek için daha fazla kaynak tahsis edebilmiş olacak. Bitkide bırakacağınız az sayıda yaprağın da en sağlıklı yapraklar olduğuna emin olmalısınız, yoksa sağlıksız yaprakların onarılması da bitkinin çelikleme başarısını düşürecektir.

Çelik yaptığınız bitkiye can suyu vermeyi ihmal etmeyin ve drenajlı bir saksı ile geçirgen bir saksı kullandığınızdan da emin olun. Saksınızı da güneş alacak ve soğuk olmayan bir konuma alarak bitkinizin toprağını da sık sık nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Saksıda Nane Yetiştirmek ve Nane Ekimi

bkz: Sizce bu bitki nane olabilir mi?

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

eliff

24.03.2021 15:29

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica) evde nasıl çoğaltılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.