5.00 / 1 oy

Bitkilerde çelik yapmak için köklendirme hormonu tavsiyesi

Hobi amacıyla bir süredir bakmakta olduğum çeşitli mazı türü bitkilerin (leylandi, mavi ladin, limon servi ve piramit mazı) budayacağım dallarından çelik yapmak istiyorum.

Not: Bilmeyenler için çelik yapmak demek, bir ağacın kesilen dalını köklendirerek yeni bir ağaç üretmek anlamına geliyor.

İnternette mazılarla ilgili çelik yapma ve köklendirme videolarını seyrettim, bu videoları hazırlayanlar zaten fidan bahçeleri ve bitki yetiştirme işini profesyonel olarak ticari faaliyet kapsamında yürüten kişiler ya da firmalar, dolayısıyla yaklaşımları da benim gibi hobi amaçlı bitki üreticilerinden daha farklı ya da agresif olabilir. Tümü, çelik yapma videolarında köklendirme hormonları kullanmışlar ve kullandıkları köklendirme hormonlarını da ayrıca kendi sitelerinde satıyorlar. Geçtiğimiz yıl tüm çelik yapma denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmış birisi olarak artık ben de köklendirme hormonu kullanılması gerektiğini kabul ediyorum ama bu sefer de hangi köklendirme hormonunu tercih etmem gerektiği konusunda çıkmaza düştüm. İnternette 50-100 gramı 50-100 TL'ye satılan toz hormonların çok pahalı olduklarını düşünüyorum, ancak yine de eğer piyasası bu ise en azından öneri olarak sunabileceğiniz bir köklendirme hormonu markası varsa onu satın alayım. Çelik yapmak amacıyla piyasada satılan bir köklendirme hormonunu kullanmış ve sonuç alarak memnun kalmış yazar arkadaşlardan öneri bekliyorum.

 

sedef

28.04.2020 18:44

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitkilerde çelik yapmak için köklendirme hormonu tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.