5.00 / 1 oy

Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

Saksı toprağında küflenme, maalesef dikkatsizce bakılan birçok saksı bitkisinde olan ama yakından bakılmadığı sürece fark edilmeyen bir problemdir. Özellikle fazla sinek yapan saksıların topraklarında küflenme olmuş olması daha muhtemeldir ve alağıdaki fotoğraflardaki gibi bir görünüm olmaktadır.

Peki saksı toprağı ya da toprağın yüzeyi neden küflenir? Küflenme, toprağın alt katmanlarında olmaz ve sadece üst yüzeyinde beyaz bir tabaka olarak gözlemlenir. Küflenen toprakları elinizle eşelerseniz, hem toprağın üst kısmının taş gibi sert olduğunu ve hem de alt kısımlarında küf benzeri oluşumlar olmadığını görürsünüz.

Saksı toprağının küflenmesi, genellikle çekirdeği ekiken meyvelerin bitkiye dönüşemeden çürümesi nedeniyle gerçekleşir. Çürüyen çekirdekler zamanla toprağa da zarar verir ve üst tabakaya da yakın olduklarında küflenmeye neden olurlar.

Saksı topraklarında küflenme olmasının bir diğer olası nedeni, içerisinde biriken suların birikmesidir. Drenajlı olmayan ya da az geçirgen topraklarda üstten fark edemesek de sular toprağın alt katmanlarında birikir ve nem ike toprak altındaki köklerin çürümesine neden olur.

Gelelim küflenen toprakların nasıl temizleneceğine ve çözüm üretmeye. Küflenen toprak için ilk yapılması gereken işlem, küfe neden olan çekirdek var ise toprağın içinden çıkartılmalıdır. Eğer çekirdek ya da tohum olmamasına rağmen toprakta küf var ise, bunun sebebi ise nemli topraktır ve toprağın havalandırılması (karıştırılması) ve yoksa saksının altına drenaj deliklerinin açılmasıdır.

saksı toprağı küflenmesi

saksı toprağında küf

Bazı diğer benzer yazılarım için;

bkz: Perlit Nedir?

bkz: Saksı çiçeklerinin sinek yapmasını engellemek

bkz: Çiçekler hangi saatte sulanmalıdır?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kurur?

bkz: Saksı bitkileri için bitki besini önerileri

bkz: Saksı toprağındaki böcekler nasıl yok edilir?

eliff

09.04.2021 09:34

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.