5.00 / 1 oy

PLA ile 3D baskı alırken ilk katmanın yapışmaması neden olur?

Creality Ender 3 Pro ile Esun marka PLA+ filament kullanıyorum. Kısa bir süre önce farklı bir markanın (daha ucuz) filamentini kullanırken pürüzlü de olsa tüm katmanları üst üste basmayı başarıyordum ama Esun marka filamenti taktığımdan beri ilk 2-3 katman zemine yapışmıyor ve nozzle'un ucu da bu yapışmayan katmanlara takılarak çıktıları daha en başında bozuyor. Extruder sıcaklığını 200-205, yatak sıcaklığını da 55-60 arasında kullandım (Esun'un PLA Plus için içinden çıkan yönergede extruder sıcaklığı için 205 ve üstü diyor ama sıcaklık arttıkça bozulma artıyor gibi geldi bana). Yatak ayarını tam milimetrik yaptığıma eminim. Kafamda iki senaryo var ama hangisinin bu probleme sebep olduğu konusunda henüz tam olarak emin değilim. İlki dediğim gibi yatak sıcaklığı, ikincisi ise filament nozzle'ın ağzından sanki kurumuş gibi çıkıyor, bıraktığı yerde de durmuyor bu yüzden. Manyetik tablayı temizlemeyi de düşünüyorum artık ama daha kaç çıktı aldım ki kirlenmiş olsun? Benzer problemlerle karşılaşan varsa diye bir umut buradan sormak istedim.

cuneytsaglam

06.05.2020 19:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 6 Ekim 2021 17:02
    3

    cam üzerine baskı yapan kişilerin bir bildiği olmalı diye düşünüyorum, bir de ilk katmanı iyice temizlemek ve eski baskılardan kalan plastik parçalardan arındırmak için özel bir efor sarfediyorlar internetteki videolarda. plastik gibi olan tabanlarda zamanla yüzeyde aşağı ya da yukarı katmanlaşma olabiliyor ama cam olduğunda kırılıncaya kadar temiz kalması yeterli, eğilp bükülmüyor sonuçta.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
PLA ile 3D baskı alırken ilk katmanın yapışmaması neden olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.