5.00 / 1 oy

Kamerada Shutter Sayısı Nedir?

Bir kamerada deklanşöre kaç kere basıldığına, dolayısıyla da o kamera ile kaç kere fotoğraf çekilmiş olduğuna shutter sayısı (shutter count) denir. Fotoğraf makinesinin kaç kere çekim yaptığına shutter sayısı denmesinin sebebi ise, her fotoğraf çekme işleminde kameranın içindeki shutter perdesinin bir kere inip çıkmasıdır.

Her kamera modelinin geçmiş kullanımlarla ve satış öncesi testlerle tespit edilmiş olan ortalama perde ömürleri (shutter ömrü) vardır. Bu perde ömür süreleri ortalama olarak hesaplanmakta ve modelden modele değişiklik göstermektedir. Kimi kameralar, kendi modellerinin perde ömürlerine varmadan perdeleri bozulabilir; kimi kameralarda ise beklenen perde ömürlerini çoktan geçmelerine rağmen sorunsuz olarak çalışmaya devam ederler. Shutter sayısı kameraların kullanım ömürleri konusunda önemli bir parametre olduğu için ikinci el kamera almadan önce alınacak kameranın shutter sayısı mutlaka son çekilen fotoğraf talep edilerek öğrenilmelidir.

Edit: Nikon Kamerada Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

bkz: Bitki Fotoğrafından Türünü Bulan Uygulamalar

bkz: Windows için fotoğraf görüntüleme uygulaması tavsiyesi

bkz: Android ve IOS için Fotoğraf Düzenme Uygulaması Tavsiyesi

bkz: Karlı Anıtkabir Fotoğrafları

bkz: Manfrotto MK055XPRO3-3W Tripod İncelemesi

bkz: Kamera lensi autofocus sesi çok gürültülü

kalkan

13.02.2021 11:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 8 Eylül 2022 00:22
    0

    fotoğraf çekme işlemi halen mekanik bir işlem olduğu için shutter sayısı arttıkça beklenen bir deformasyon da makinede oluştuğu için özellikle 2. el kamera almadan önce makinenin shutter sayısını öğrenmek gerekli

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kamerada Shutter Sayısı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.