5.00 / 1 oy

Bitki Fotoğrafından Türünü Bulan Uygulamalar

Sitede benzer bir başlık arayıp da bulamadığım için ben açmaya karar verdim. Balkondaki saksıların diplerinde çıkan bitkilerin ot olup olmadıklarını anlamak için ne yapabilirim diye düşünürken arama motorlarında olduğu gibi fotoğraf çekerek görseldeki bitkinin türünün ne olduğunu söyleyen bir uygulamanın varlığını keşfettim, aslında çok da popüler bir uygulamaymış sanırım ama en azından ben yeni bulduğum için bana büyük yenilik oldu :) Uygulamanın ismi PlantNet Plant Identification. Uygulamayı Android telefonuma kurdum, ama iOS telefonlar için AppStore'da da var.

PlantNet uygulaması, kullanıcılarının çektikleri fotoğrafları veri tabanında kategorize ederek hangi bitkinin ne tür olduğunu bu veri sayesinde buluyormuş, dolayısıyla çok nadir bitkilerde belki çalışmayabilir ama parkta, bahçede, ormanda gezinirken göreceğiniz tüm bitkiler daha önce binlerce kez aratıldıkları için sistemde de yapraklarından ve çiçeklerinden hemen eşleşme sağlanıyor ve gördüğünüz bitkinin türünün ne olduğunu hemen size söylüyor. Özellikle yaprakları benzeyen ve meyve vermemiş ağaçların türü konusunda çelişki yaşıyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Uygulama ücretsiz (ücretli bir özelliği varsa da ben fark etmedim) ve benim bildiğim bitkiler konusunda da tamamen doğru sonuçlar verdi. Örneğin saksıdaki aloe vera bitkisi için çektiğim fotoğraftan hemen bitkiye ait ne kadar bilgi varsa bir anda önüme döktü.

plantnet app

Uygulamanın aynı zamanda konum özelliği üzerinden hangi tür bitkilerin nerelerde yetiştiğini takip etme özelliği de var. Ülkelere ve kıtalara göre ne tür bitkilerin nerelerde ne yoğunlukta olduğunu uygulamadan görebiliyorsunuz.

PlanetNet kadar çok incelememiş olsam da fotoğraftan bitki bulması amacıyla indirdiğim diğer uygulamalardan bazıları da şı şekilde:

- LeafSnap - Plant Identification

- PictureThis: Identify Plant

- PlantSnap

- Plant Lens

eliff

31.12.2020 09:10

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitki Fotoğrafından Türünü Bulan Uygulamalar

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.