5.00 / 1 oy

Hatay cipsi zararlı mı?

Pandemide abur cubur ve cips tüketimim iyice artınca ve bu sağlıksız beslenme bana kilolar olarak geri dönünce cips yerine ne koyabileceğimi araştırmaya başladım. Cipslerin artık fiyatları bile o kadar arttı ki gramajına bölerseniz neredeyse etle kapışır derecede pahalılaştı. İçi zaten hava dolu, açınca bakıyorsunuz içine sayılabilecek kadar az cips var. Hem kilo, hem masraf derken bir arkadaşım hatay cipsi diye bir atıştırmalıktan bahsetti ve ön yargılı olduğumu bildiği için bir paket de denemem için hediye etti.

Hatay cipsi, diğer cipsler gibi yine kızartılarak hazırlanan bir cips. İçinde mısır nişastası, mısır unu, tuz ve buğday unu var ve bazı çeşitlerinde de yapay gıda boyası ile renklendirilmiş versiyonları var. Yarım kilosunu internetten 8 TL gibi fiyatlara satın alabiiyorsunuz ve dolayısıyla normal cipslere göre çok daha hesaplı bir atıştırmalık haline geliyor.

Tipine bakınca tadının güzel olabileceğine hiç ihtimal vermiyorsunuz ama içinden bir tane alınca insan kendini durduramıyor. Keyifli bir atıştırmalık, ama marketlerde satılan cipslerdeki gibi baharatlar içermediği için tadında biraz eksiklik hissedebilirsiniz.

Gelelim hatay cipsinin sağlıklı mı yoksa zararlı mı olduğu konusuna. Öncelikle bu cips bir kızartma olduğu için elbette sağlıklı bir şey olduğunu söylemek güç. Ama fabrikasyon cipslerdeki gibi aynı yağın içinde (trans yağ bile olabilir marketlerde satılan ürünlerde) binlercesi hazırlanmadığı için en azından kendi koyduğunuz yağın içinde kızardığını bilmek rahatlatıyor. Ayrıca içeriğinde zararlı bir ürün bulunmadığı için bence cipslerden maddi ve kilo yönünden benim gibi bıkan insanlar için tercih edilebilir bir alternatif. Kendi adıma bir süre hatay cipsi tüketmek ve marketlerde hazır olarak satılan cipslerden almamayı düşünüyorum, size de denemenizi tavsiye edebilirim.

Editör notu: benzer yazılar için;

bkz: Evde hazırlayabileceğiniz en lezzetli cips sosu tarifi

bkz: Lezzetli ve kilo aldırmayan atıştırmalar veritabanı

bkz: Gilaburu suyu böbrek taşı düşürmede gerçekten işe yarıyor mu?

bkz: Veganlar ne yerler? Liste halinde vegan yemekleri

bkz: Yemeklerde şarap yerine ne kullanılabilir?

bkz: Hem pahalı hem de lezzetsiz yemekler veritabanı

panx

18.03.2021 20:20

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 12 Eylül 2021 11:19
    4

    zararlıysa bile marketlerde satılan cipslerden çok daha az zararlıdır. bu kadar hafif ve yenebilir bir cipsin bu fiyatlara satıldığını keşke herkes bilse de marketlerdeki aşırı kalorili ve yağlı cipslerden herkes uzak dursa

  • 9 Kasım 2021 09:33
    1

    cips konusunda her zaman geçerli olan doğrusal denklem prensibine göre eğer bir cips lezzetli ise içinde lezzeti artıracak yağ ve baharat açısından zengindir ve dolayısıyla da zararlıdır. her lezzetsiz cips zararsızdır diyemem ama zararsızlığını koruyabilmek için bu işlemlere maruz kalmadıkları için nispeten daha az zararlı olmaları beklenir. sonuç olarak hatay cipsini yiyen ve cips açlığımı tüketmediğini düşünen birisi olarak zararlı olmadığını düşünüyorum.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hatay cipsi zararlı mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.