5.00 / 1 oy

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bahçemizden topladığım elmaların fazlalarını nasıl değerlendiririm diye düşünürken elma sirkesi yapabilir miyim diye aklıma geldi. Hem sarı yarı ekşi elmalarda var elimde, hem de kırmızı daha tatlı elmalardan var. Hepsi de organik diyebileceğim kadar katkısız ve ilaçsız oldukları için de içim çok rahat ama bu kadar çok elmayı meyve olarak tüketmek de mümkün değil haliyle. Dolayısıyla şu elma sirkesine bir bakalım dedim. Öte yandan elmanın organik olmasının, sirkenin kalitesi için fazladan bir artısı var mı ondan da emin değilim. Bir diğer sorum da, acaba sadece kusursuz formdaki elmaları mı kullanmalıyım yoksa kabuğunda deformasyon belirtileri (hafif lokal çürüme, kurt girmesi gibi) olan elmaları da sirke yaparak değerlendirebilir miyim. Evde elma sirkesi yapan varsa püf noktalarıyla tüm aşamalarını anlatabilirse çok sevinirim.

tatatataam

01.11.2019 05:50

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 4 Kasım 2019 11:48
  0

  Elma sirkesi yapımı hem kolay hem zordur. zordur çünkü sabır ve emek gerektirir. sirke oluşmaya başladığı zamanlarda koku ve sirke sinekleri belki sizi korkutabilir fakat sonuçları sizi mutlu edeceği için buna da katlanıyor insan. ben kendi bahçemde yetiştirdiğim ve tamamen ilaçsız, organik olduğunu bildiğim elmelardan yaptığım için yıkamadan kullanıyorum elmeları. toz olur diye düşünenler için de bir havlu kağıtla elmayı temizlediğinizde tozdan da arınmış olur. 

  Gerekli malzemeler:

  2-3 kilo tatlı-ekşi karışık elma (isterseniz sadece tatlı elma kullanabilirsiniz)

  1 dilim Kabuklu ekmek

  1 yemek kaşığı Bulgur

  1 yemek kaşığı Şeker

  1 yemek kaşığı KayaTuzu

  5 kiloluk cam kavonoz

  Yapılışı

  Öncelikle elmaları doğruyoruz. Sadece çöp kısmını atıyorum ben, çekirdeklerini atmıyorum. Kavonoza önce kabuk ekmeği sonra bulguru ekliyoruz. Şeker ve kaya tuzunu da ilave ettikten sonra elmaları koyuyoruz. (cam kavonozun 2/3 ü kadar elma koyuyoruz). kalan kısma su ekliyoruz fakat kavonuzun üst kısmında biraz boşluk bırakıyoruz ki fermente oldukça taşmasın. kapak yerine lastik bant yardımıyla geçirgenliği olan tülbent ya da bir bez ile kapatıyoruz. Elmalar dibe çökene kadar yaklaşık 20 gün boyunca her gün ya da gün aşırı karıştıracağız. sonra 2- 2 buçuk ay bekleyeceğiz. sonra süzeceğiz ve kalan suyunu yine 2 - 3 ay bekleteceğiz. unutmayın en faydalı, kaliteli sirke en uzun süre bekleyen sirkedir. "Sirke anası"nı gördüğünüzde güzel bir sirke elde etmişsiniz demektir. Elma sirkesini kullanmaya başlayacağınız zaman sirke anasını dikkatli bir şekilde yüzeyden alıp sirkenizi kullanmaya başlayailirsiniz. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.