5.00 / 1 oy

Freze ile birbirine geçmeli lambri yapılabilir mi?

Herkese merhaba, sitede çok sayıda ahşap temalı soru ve konu olduğunu görünce ben de uzun zamandır aklıma takılan bir soruyu sormak istedim.

Balkon kapısının üst kısmında bir kısım betonarme alan var ve burada betonun üzerine lambri döşemek istiyorum. Elimde yaklaşık 2 cm kalınlığında çok sayıda temizlenmiş ahşap var ve bu ahşapları değerlendirmek istediğim için yeni lambri de satın almak istemiyorum. Ama görünüş olarak da birbirine geçmeli olan lambrilerden yapmak istiyorum.

Acaba bir freze makinesi alırsam örneğin ahşapların sağ tarafını ortadan çıkıntılı (üstten ve alttan freze ile kanal açarak), sol taraflarını da ortadan delikli olarak (freze ile ortadan delik açarak) evdeki ahşaplardan geçmeli lambri hazırlayabilir miyim?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer içerikli başlıklar için;

bkz: Ahşap Frezesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

bkz: Matkap ile freze işlemi yapılabilir mi?

bkz: Domino (Dübel Frezesi) Nedir ve Nereden Satın Alınabilir?

bkz: Biscuit Joiner Nedir ve Nereden Satın Alınabilir?

bkz: Daire testerelerde derinlik ayarı var mı?

bkz: Hesaplı ve kaliteli çalışma tezgahı tavsiyesi

fatih55

15.05.2021 19:55

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Mayıs 2021 21:25
    13

    merhabalar, evet freze ile ahşapların yan taraflarında kanal açarak geçmeli dişili erkekli lambriler hazırlayabilirsiniz ama bu amaçla hazırlanmış ve satılmakta olan freze uçlarından edşnmenşz gerekir. Bir de kanal açma işlemleri esnasında ahşaplarınızı sabitleyebilmek için mengene ya da işkence edinirseniz gerisi lambrileri takmaya kalır.

  • 11 Eylül 2021 16:51
    4

    doğru freze uçlarını (dişi ve erkek gibi düşünün) alırsanız ve hiç kaydırmadan tüm ahşaplara aynı hizada delikler açabilirseniz elbette yapabilirsiniz. ama el frezesi ile olmaz, tezgah ve hizalama olması lazım.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Freze ile birbirine geçmeli lambri yapılabilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.