5.00 / 1 oy

Ahşap Frezesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Freze, sac ya da ahşap gibi malzemeler üzerinde kullanılabilen ve dönen bir parçanın 3 eksende (x, y ve z ekseni) hareket ederek malzemeye şekil verebilen alete freze adı verilmektedir. Ahşap işleme için kullanılan frezelere ise ahşap frezesi adı verilmektedir. Torna işlemlerinde delik açmak ya da deliğin ağzını genişletmek amacıyla kullanımları da vardır.

Planya Nedir ve Ne İşe Yarar? yazısında bahsettiğim planya elektrikli aletine benzer şekilde freze de form verme amaçlı kullanılan ve ahşabı keserek şekil veren bir el aletidir. Frezeleme uçlarının çeşitliliği sayesinde ahşap gibi materyallere istenen şekillerde delikler ya da oyuklar açabilmek de mümkün olmaktadır. Benzer şekilde kerestelerin köşelerini yumuşatmak amacıyla da kullanılabilirler ve bu yönleri ile planya ve frezenin benzer ahşap işlerini görebildikleri söylenebilir.

vuuno

27.07.2020 22:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap Frezesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.