5.00 / 1 oy

Daire testerelerde derinlik ayarı var mı?

Cevabını internette çok uzun süre arayıp da bulamadığım bir soru olması açısından bu konuyu ayrıca bir başlık olarak açmak istedim. Hesaplı ve kaliteli daire testere önerisi yazısında da bahsettiğim gibi her daire testerede derinlik ayarı bulunmuyor, hatta satın alacağınız daire testerenin internet sitesinde bile bu bilgiyi bulamayabiliyorsunuz. Bunun sebebi ise internette satış yapan kişilerin ürünleri incelemeden satış yapması ve ürün tanıtım yazısı kısmını boş bırakmaları ya da bir başka satıcıdan kopyala yapıştır yaparak almaları.

Ahşapları birbirine bağlayabilmek için ahşap ustaları çok eski zamanlardan beri iç içe geçmeli birleştirme tekniklerini kullanırlar. O zamanlarda elektrikli el aletleri de olmadığı için keskin ıskarpelalar ile elle oyarak milimetrik olarak bu iç içe geçecek delikleri ve çıkıntıları hazırlarlarmış. Bugün ise artık amatör hobiciler tarafından bile kolaylıkla satın alınabilecek hesaplı elektrikli el aletleri var, dolayısıyla bu gibi ahşap birleştirmeleri yapabilmek için tek ihtiyacımız olan araştırma yaparak doğru aletleri satın almak. Örneğin bir ahşap için uç kısımda üstten ve altten kesme yapacak, diğerinin ise bu çıktıntıyı içine alacak şekilde bir deliğe sahip olması için ilkinde tezgah tipi testere ya da daire testere kullanmak, ikincisinde ise freze ya da raspalama makinesi gibi el aletleri kullanmak gerekiyor.

Sorduğum sorunun yanıtına gelecek olursak, her daire testerede olmasa da bazı daire testerelede derinlik özelliği bulunuyor. Örneğin kendi satın aldığım Bosch Gks 190 daire testerede derinlik ayarı olduğunu görebilmek için çok sayıda youtube videosu izlemem gerekti. Youtube videosu hazırlayanlar da kutu açılımı yapıp bıraktıkları için ürünün asıl özelliklerini görme fırsatı bulamıyorsunuz. Bu konuda da rus youtuber'lara bakmanızı öneririm, tüm elektrikli el aletlerini sonuna kadar inceleyip kullanıp analiz ediyorlar ve gösteriyorlar.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Temiz ahşap kesimi yapabilmek için kaç diş testere bıçağı kullanmak gerekir?

bkz: Hesaplı ve kaliteli çalışma tezgahı tavsiyesi

bkz: Domino (Dübel Frezesi) Nedir ve Nereden Satın Alınabilir?

bkz: Biscuit Joiner Nedir ve Nereden Satın Alınabilir?

bkz: Demir profil ile ahşap bağlantısı nasıl yapılır?

bkz: Kavela deliği açmak için hangi matkap ucu kullanılır?

famous

10.04.2021 22:34

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 21 Nisan 2022 15:00
    0

    olmazsa dekupaj testereden işlevsel olarak pek farkı kalmamış olur, o paralara da bir zahmet derinlik ayarı olsun artık

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Daire testerelerde derinlik ayarı var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.