5.00 / 1 oy

Eğri ahşap yüzeyi nasıl düzeltilir?

İnternetten sipariş verdiğim ahşap kerestelerden bir kısmının hafif eğri olduklarını fark ettim, birbirlerine sıfır olacak şekilde birleştirmek istediğimde eğri oldukları daha da belli oluyor.

Eğri ahşap yüzeylerini düzlemek için testere ile kesmekten daha pratik bir yol ve araç var mıdır?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Evde ahşap eğmek mümkün mü?

bkz: Ahşap ayaklı barfiks aleti projesi

bkz: Ahşapta kere şeklinde delik açmak için ne almalıyım?

bkz: Ahşap parke rengi nasıl değiştirilir?

bkz: Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

bkz: Ahşap bira bardağı nereden satın alınabilir?

emirkan

21.08.2021 03:50

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 21 Ağustos 2021 09:55
    27

    Ahşap düzlemek dediğiniz işlem, ahşap parçasının herhangi bir yüzeyini dümdüz yapmak ise bu işlem için planya kullanılır. Kereste imalathanelerinde büyük planya tezgahları vardır ve üzerine konan kerestenin alt yüzeyini boydan boya aynı yükseklikte keserek düzler. Ev tipi kullanım için elektrikli olarak el planyası ürünleri var, ama bu planyaların görevi de boydan boya bir katmanı sıyırıp atmak olduğu için işinizi görmeyecektir. Eğer belirli bir yerde bombe varsa ve el işçiliği ile bu bombeyi sıyırarak temizlemek isterseniz ahşap rendesi adı verilen ürünlere bakabilirsiniz ama bu ürünlerin de hesaplı olanların altlarındaki bıçaklar iş görmüyor. Stanley no. 4 isimli ürünün yurt dışı versiyonu yaklaşık olarak 170 euro, bizdeki versiyon ise eski bir model olduğu için 380 TL civarlarına satılıyor (maalesef tasarımı dolayısıyla aynı kalitede değiller).

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eğri ahşap yüzeyi nasıl düzeltilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.