5.00 / 1 oy

Ev yapımı turşunun üstünde beyaz bir zar var, bozulmuş mudur?

Yazın pazarda kelek ve acur görünce dayanamadım o kadar çok almışım ki eve gelince fark ettim. Bir süre bitirmeye çalıştım fakat baktım olacak gibi değil. Aklıma turşu yapmak geldi. Hayatımda ilk kez ev yapımı turşu yapmayı denedim. Acur ve kelek turşusu içine sarımsak ve nohut da koydum. Bir dosttan ev yapımı sirke de aldım. Güneşini, gölgesini, ısısını derken,  tuzunu da koyup beklettim bir güzel ama açtığımda turşunun bazılarının yumuşak olduğunu gördüm sonra yeniden kapattım kapağını ve serin yerde biraz daha beklesin dedim. Ara ara yemek için içinden birkeç tane çıkardım fakat dün kavanozun üzerinde beyaz beyaz küçük küçük damlalar gördüm. Çok önemsemedim ve aldığım turşuları yıkayarak tabağa koyup yedim. Bugün ise o beyaz damlaların birleşerek beyaz ince bir tabaka haline geldiğini gördüm. Turşu suyunun üstündeki zarımsı beyaz tabakanın turşunun tuzu ve sirkesinin eksik olduğu anlamına geldiğini yazan yerler de var beyazlıkların ve turşunun yumuşamasının turşunun bozulduğu anlamına geldiğini söyleyen de var. Çok tereddütteyim yesem mi yemesem mi. Yani insan o kadar emek verip turşuyu yaptığına mı üzülsün, bir heves o kadar süre turşuyu yemek için beklediğine mi yansın.. 

Şimdi ben bu turşuyu tekrar hayata döndürebilir miyim? Yoksa hepsini çöpe mi atmalıyım? Dün bişey olmamış deyip de yıkayıp yediğim o turşular bir müddet sonra beni zehirler mi? Son olarak da turşu kurmanın püf noktaları nelerdir? Neye dikkat etmem lazım bir sonraki turşumu hazırlarken. Deneyimli olanların yardımlarını beklerim. 

 

tugba24

21.12.2020 19:23

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 30 Ekim 2021 05:54
    0

    suya tutarak yiyebilirsiniz, ben bildim bileli ev yapımı turşularda olur bu ve adına da barlanmak denir. çubuk turşusu çok meşhurdur mesela bilen bilir, onlarda da olur normal yani.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ev yapımı turşunun üstünde beyaz bir zar var, bozulmuş mudur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.