5.00 / 1 oy

Evde Çok Başarılı Tantuni Denemesi

Aklıma düşen yemeği de bir şekilde yaparım, yapamasam da denemiş olurum ve her denemede bir sonraki yemeğimde hayalimdeki yemek fikrine biraz daha yaklaşmış olurum. Bu sefer de aklıma Mersin tantunisi geldi. Mersin'deki tuzlu ekmeği ya da oraya has eti bulamayacağımı bilsem de internetteki tariflere bakarak bir deneme yapmaya karar verdim.

- Kuşbaşı et (antrikot ve kontrfile karışık) alarak wok tavada suları gidinceye kadar pişirdim ve sonrasında bol toz biber ve biraz da yağ ekleyerek pişirdim. Etin dilimleri olması gerekenden biraz büyük oldu ama sorun değil.

- Etler suyunu çekmeye yakın lavaş ekmeği tuzlayarak tavadaki yağı emecek şekilde etin üzerine bastırıp biraz bekletince çok daha lezzetli oluyor

- Lavaşın içini biraz fazla doldurduğum için (soğan salatası da ekledim) katlarken lavaşı çatlattım, yemek de biraz zor oldu bu dolulukta ve kalınlıkta bir tantuni dürümü, ama tad olarak dışarıda yediğim tantuni ile rekabet edebilecek derecede başarılı oldu. Süre olarak da belki yarım saatte tantuni hazırlaması sürdü. Bu kadar kolay ve lezzetli bir tarif olduğu için de paylaşmak ve herkese tavsiye etmek istedim.

 Tantuni tarifini hazırlarken çektiğim fotoğrafları da aşağıya ekliyorum.

tantuni tava kuşbaşı ettavada kuşbaşı et

tavada tantuni

tantuni dürüm

evde tantuni tarifi

 

umud

23.06.2020 23:39

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 18 Eylül 2021 06:15
    7

    tantuni evde yapıldığında asla dışarıda (en azından iyi bir mersin tantunisi kadar) olduğu kadar lezzetli olmuyor. bunda kullanılan yağın farklı olması, etin akşamdan haşlanmaması ya da ekmeğin tuzlı olmaması gibi sebepler olabilir. ama olumlu yanından bakılacak olursa evde her türlü tantuni denemesi de son derece lezzetli oluyor. küçük dilimlenmiş etleri pişirmek zaten çok kolay, tantuni ekmeği niyetine de dürüm yapar ve içine salatasını koyarsanız zaten kötü olmasına imkan yok

  • 6 Kasım 2021 12:49

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Evde Çok Başarılı Tantuni Denemesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.