5.00 / 1 oy

Fileminyon (Filet Mignon) Nedir?

Fileminyon (filet mignon), büyükbaş hayvanların bonfile etlerinin uç kısmında yer alan küçük bir bölgeye verilen isimdir. Örneğin dana bonfileden çıkan fileminyona dana fileminyon adı verilir. Bonfile eti, büyükbaş hayvanların sırt bölgesinde yer alan bir ettir (antrikot ve kontrfile altında) ve bu bölgede kas grupları yer almadığı için yağlı ve yumuşak etlerdir. Bir hayvanda ortalama olarak 2-3 kg kadar bonfile çıkar ve hem lezzetli hem de az çıkan bir et olduğu için bonfile pahalı etlerden birisidir. Dana lokum dediğimiz etlerde de bonfile kullanılır. Fileminyon ise bonfilenin yaklaşık %15-20'lik bir kısmıdır. Bonfilenin fileminyon olmayan kısmına ise tenderloin adı verilir. Dolayısıyla bir hayvanın fileminyon eti, en lezetli ve pahalı bölgelerinden birisidir.

bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Kontrfile Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Dana Lokum Evde Nasıl Hazırlanır? İnternetteki En Başarılı Tarif Burada

bkz: Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Bonfileden fileminyonun ayrılması konusunda Fransızların çeşitli kesim teknikleri vardır, bu kesim tekniklerinin genelleştirilmesi ile birlikte içinde fileminyon olmayan birçok yemeğe de isim olarak fileminyon denebilmektedir. Örneğin internette tavuk fileminyon ya da mantar fileminyon gibi ilgisiz tarifler de görebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı diğer yazılarım:

bkz: Picanha (Pikanya) Nedir ve Hangi Hayvanın Neresinden Çıkar?

bkz: Asado Nedir ve Nasıl Yapılır?

bkz: Steak Etler Nasıl Kesilmelidir?

bostonlu

05.02.2021 14:34

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Fileminyon (Filet Mignon) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.