5.00 / 1 oy

Steak Etler Nasıl Kesilmelidir?

Youtube'da steak türü etler pişirip de sonunda kafasına göre dilimleyen insanları görünce bu yazıyı paylaşma ihtiyacı duyrum, steak türü etler öyle keyfe keder kesilmez. Hele bir de en lezzetli eti yiyebilmek için onca çabadan sonra (Bkz: Steak Etler Döküm Tavada Nasıl Mühürlenir ve Pişirilir?) eti keserken ters kesmek, son dakikada kendi kalene gol atmaya benziyor. Bu konuda Türkçe bir kaynak da internette göremedim, bu yüzden faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum.

Steak türü etlerde eti keserken, etlerdeni su yolunun (kas liflerinin) tersine doğru kesim yapılmalıdır. Burada ezber yapmamak ve etin türüne göre kesmeden önce inceleme yapmak gerekiyor çünkü her etin su yolu karakteri farklıdır. Brisket için ezberlediğiniz bir bilgi antrikot (bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) için tutmayacaktır.

Peki eti su yolunun tersine ya da düzüne doğru kesmek neyi değiştirir derseniz birincisi pişirme öncesinde yapılan kesimlerde etin yumuşaklığı üzerinde çok üyük bir etkisi vardır. Bazı etler hayvanın en yumuşak bölgelerinden çıkıyor olmasına rağmen ağzınızda sakız gibi çiğne çiğne yumuşamaz, işte bu durum etin hatalı kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum pişen etleri yemeden önce keserken de geçerlidir. Aynı eti ağzınıza atmadan önce neresinden nasıl kestiğiniz, etin yumuşaklığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Not: et piştikten sonra su yollarını görmek zor olabilir, bu yüzden eti pişirmeden önce fotoğrafını çekmenizi ve kesmeden önce etin kas liflerinin ne yöne doğru olduğunu görmenizi tavsiye ediyorum.

bostonlu

09.11.2020 22:06

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Steak Etler Nasıl Kesilmelidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.