5.00 / 1 oy

Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Sitede çok sayıda marinasyon tarifi var, ben de et meraklısı birisi olarak kendimce bu alanda paylaşımlar yapmak istedim. Sitede antrikot (bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) eti konusunda hiç marinasyon tarifi olmadığı için evinizde uygulayabileceğiniz bir antrikot marinasyonu tarifi veriyorum.

Antrikot, dananın en lezzetli ve kıymetli etlerinden birisidir. Bir de kasabınızdan dinlendirilmiş (ıslak dinlendirilmiş ya da kuru dinlendirilmiş olabilir) olarak satın alındığında o etin hakkını verebilmek için pişirme öncesi ve pişirme esnasında atlanmaması gereken adımlar vardır. Marinasyonu da pişirme öncesi işlemler olarak ifade edebiliriz.

- Öncelikle kalın etleri marine etmeden yarım saat kadar önce dolaptan çıkartıp oda sıcaklığında bekletmeliyiz. Soğuk eti doğrudan kullanmamamızın iki sebebi var. Bunlardan birisi mühürleme ya da ters mühürleme işleminde soğuk et ateşe karşı direnç gösterir. İkincisi ise oda sıcaklığına gelmiş et içindeki suyun dağılımı açısından daha homojen olacaktır.

- Yarım saat sonra eti marine etmek için eti yağlayarak (bkz: Et Marine Ederken Hangi Yağ Kullanılmalıdır?) üzerine tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak sarımsak tozu ile tüüm dış yüzeyini baharatlamalıyız.

Kasaplardan et aldığınızda eti marine edelim mi diye sorduklarında bu yüzden eti kendinizin marine edeceğini söylerseniz daha lezzetli bir et yemiş olursunuz çünkü eve gelen et bozulmasın diye hemen dolaba konmuş oluyor. Marine edildikten sonra dolaba girmiş bir et yemek yerine kendiniz bu işlemi evinizde daha kaliteli bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik etin hangi yağ ile marine edildiğine kadar da sizin kontrolünüzde kalmış olur.

Antrikotun kemiklisi için bkz: Dallas Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

bostonlu

09.11.2020 16:16

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 11 Şubat 2022 07:06
    0

    biberiye özellikle et marinasyonunda kırmızı etlere çok yakışıyor ama fazlası da çok baskın oluyor. bu yüzden kararında bir taze biberiye parçası bence özellikle antrikota çok güzel bir marinasyon sağlıyor. ek olarak taze kekik de yine kararında kullanılırsa güzel olur

  • 18 Haziran 2022 06:46
    0

    youtube videolarına aldanıp da kasaptan aldığınız eti eve gelir gelmez mangala ya da döküm tavaya atıp yumuşacık yemenin hayallerini kurmayın. antrikot yumuşak etler arasında yer alan bir et olsa da o bile dinlendirmeden pişirildiğinde hafif sert olur. güzel et yemek için et dinlendirmeyi öğrenmek ve planlı olmak şart

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Antrikot Nasıl Marine Edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.