5.00 / 1 oy

Atatürk çiçeği üretimi ve köklendirmesi nasıl yapılır?

Atatürk çiçeği (poinsettia), evinizde besleyebileceğiniz en şık ve güzel çiçeklerden birisi olduğu için Atatürk çiçeği için de bir başlık açmam ve Atatürk çiçeğinin üretiminin ev şartlarında nasıl yapılabileceğini yazmam gerektiğini düşündüm ve bu başlığı da açtım. Önkceki başlıklarımdan bazılarını da aşağıdaki linklerden görebilirsiniz:

bkz: Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

bkz: Kauçuk bitkisi (Ficus Elastica) evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

Atatürk çiçeği, her ne kadar özel günlerde hediye olarak alınsalar da aslında evlerde sürekli besleyebileceğiniz ve üretimini de ev şartları ile yapabileceğiniz bir bitki. Salon bitkisi olarak 12 ay boyunca evinizde besleyebilir ve büyümesini sağlayabilirsiniz. Atatürk çiçeğini üretmenizin en pratik yolu, genç dallardan çelik yaparak köklendirme ile üretmek. Tüm çelik uygulamalarında olduğu gibi Atatürk çiçeği çelikleme uygılamasında da 15-20 cm gibi alacağınız sağlıklı dalları üzerlerinde çok su kaybına yol açmayacak derecede yaprak bırakarak toprağa ekmeniz.

Köklendirmek istediğiniz her bir Atatürk çiçeği için ayrı bir saksı seçmeniz ve saksıların da diplerinde drenaj delikleri olması, köklerin birbirine dolanmaması ve içine biriken su neticesinde çürümemesini sağlamış olur. Güneş alacak bir ortamda hem toprağından, hem de yaprağından sprey ile suladığınız Atatürk çiçekleri kısa bir süre içinde köklenecek ve büyümeye başlayacaklardır. Atatürk çiçeği üretmek gibi bir niyetiniz varsa zamanlama olarak da içinde bulunduğumuz ilk bahar aylarını seçmeniz, üretim verimliliğinizin artmasını sağlayacaktır.

Atatürk çiçeğine torflu toprak kullandığınıza, toprağını kuru bırakmadığınıza, ılık su ile sulama yaptığınıza, ışık alan bir ortamda tuttuğunuza ve soğuğa maruz kalmasını engelledikçe Atatürk çiçeğiniz büyümeye ve sağlıklı kalmaya devam edecektir.

eliff

24.03.2021 18:42

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Atatürk çiçeği üretimi ve köklendirmesi nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.