5.00 / 1 oy

Etli kuru fasulye için et tavsiyesi

Önceleri etli kuru fasulye yapacağım zaman nasıl olsa düdüklü tencerede pişiyor, sert etler de yumuşuyor diye buzlukta hangi et varsa onu kullanırdım ama fasulyesi meşhur yerlerden öğrendim ki eğer lezzetli bir etli kuru fasulye pişirmek istiyorsanız, kullandığınız et de yine yumuşak ve lezzetli bir et olacak ve içi ilikli kemikli bir et olacak ki kuru fasulyenin suyuna ve tanelerine de o etin lezzeti geçecek.

Etli kuru fasulyesini çok sevdiğim bir yerden nokta atışı bir tüyo aldım ve kendi etli kuru fasulyelerimde eksik olan parçayı da böylece tamamlamış oldum. Etli kuru fasulye için kemikli ve yumuşak bir kuzu eti tercih etmeniz, yemeğin meşhur kuru fasulyecilerdeki gibi olmasını sağlıyor, tabi akşamdan fasulyeleri suda bekletmeyi de unutmamış olmanız yine önemli. Kimileri kuru fasulyeye pastırma koyar bu arada oldum olası hiç sevmemişimdir bu arada, dolayısıyla ben de pastırma kullanmıyorum.

Yumuşak ve kemikli kuzu eti için ise trakya kıvırcığının butu en güzel seçim. Kaburga gereksiz yağlı ve kemik yapısı da kuru fasulye için hiç uygun değil. Ama trakya kıvırcığı zaten çok yumuşak ve lezzetli bir ete sahip bir kuzu cinsi olduğu için fasulye için de en doğru et seçimi yine bu hayvanlardan oluyor. Butun çevresindeki etleri başka yemeklerinizde kullanacak şekilde kıyma ya da kuşbaşı yaptırın, kemiklerini ise etli bırakarak kırdırın ve kuru fasulyeniz ile birlikte pişirin. Bakın bakalım herhangi bir et ile kıvırcık butunun lezzeti bir mi ve bir et türü yemeğin lezzetini ne kadar da fazla değiştiriyor.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kuru Fasulyenin gazı nasıl alınır?

bkz: Kuzu ön kol incik mi arka kol incik mi daha lezzetlidir?

bkz: En pahalı et çeşitleri hangileridir?

bkz: En yumuşak et hangisidir?

bkz: Hindi etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Tavuk etinin en lezzetli yeri neresidir?

Serpil82

01.05.2021 09:41

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Etli kuru fasulye için et tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.