5.00 / 1 oy

Türk Kahvesi'nin Yanında Neden Su İkram Edilir?

Misafirliğe ya da mağazaya bile gittiğinizde Türk Kahvesi istediğinizde yanında mutlaka bir bardak su ikram edilir siz istemeseniz bile. Hiç merak ettiniz mi sebebini?

Önce kulaktan kalağa süregelmiş hikayesi ile başlamak istiyorum. Eskiden belki doğrudur lakin günümüzde bu şekilde anlamlandırılmadığı kesin:

Osmanlı döneminde eve misafir geldiğinde misafir, ikram edilen kahve ve su ikilisinden önce suyu içmişse aç olduğu mesajını verir ve misafire yemek servis edilirmiş. Eğer önce kahveyi içerse tok olduğu anlaşılırmış. Güzel bir gelenek olsa da dediğim gibi artık anlamını tümüyle kaybetmiş.

İkinci bir görüş Türk Kahvesinin yanında ikram edilen suyun öncelikle içilmesi gerektiği, bunun sebebinin de ağızdaki var olan tadın temizlenerek Türk Kahvesi için hazır hale getirilmesi yönündedir. Çok da mantıksız gelmiyor düşününce.

Üçüncü görüş ise özellikle şekersiz kahve tüketenlerin kahve bitiminde ağızlarında kalan acı tadın su ile giderilmesi yönündedir. Bu görüşe katılmıyorum lakin şekersiz kahve içenler zaten bu tadı seviyor ve uzun bir süre gitmesini istemiyor oluşumuzdur. 

irem

07.09.2020 06:07

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türk Kahvesi'nin Yanında Neden Su İkram Edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.