5.00 / 1 oy

Kuzu ön kol incik mi arka kol incik mi daha lezzetlidir?

Kuzu incik, tandır ya da haşlama olarak hazırlanabilen ve sabırlı uzun pişirmeler sonucunda yumuşacık ve çok lezzetli sonuçlar ortaya çıkartan bir et türü. Kuzu incik, ön kol ve arka bacakta yer alan ve bacağın alt kısmında kalan bölgedir. Hayvanın tüm yükünü taşıdığı için kaslı bir bölgedir ve bu yüzden de yumuşacık bir kuzu incik hazırlayabilmek için incik etlerini uzun pişirmek gerekmektedir.

Kuzu incik konusunda pek bilinmeyen ince bir detayı paylaşmak için ben de bir başlık açmak istedim. Kuzu inciklerde ön kol ile arka bacaktan çıkan incikler tam olarak aynı değildir. Bunda kuzunun fizyolojisi ve yük dağılımı etkili olabilir.

Kuzuların arka bacaklarından (but) çıkan incikler daha büyük olurlar. Gramajı daha fazla olduğu için de bu etler daha doyurucu olurlar. Ancak ön koldan çıkan incikler de daha küçük olmakla birlikte daha lezzetli olurlar. Boyut olarak küçük olmasından mıdır yoksa etin dokusunda bir farklılık olduğu için mi bilmiyorum ama ben her zaman kuzu incik seçiminde kasaptan ön kol inciği isterim.

Bu bilgi kişiden kişiye değişen bir damak tadına dayanarak yazılmış olsa da çevremdeki herkese de istisnasız olarak onaylattığım bir bilgi olması açısından paylaşmak istedim. Denemek isteyen herkes de bir ön kol ve bir arka but etinin altından çıkan incik etlerini sırasıyla tadarak demek istediğimi anlayabilirler.

 

Editör editi: benzer içerikli bazı diğer yazılar için;

bkz: incik nedir ve nereden çıkar?

bkz: Kuzu etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Kuzu Beyti Sarma Nedir ve Nasıl Pişirilir?

bkz: Fırında Kuzu Şiş Nasıl Yapılır?

bkz: Kuzu Şiş Terbiyesi Nasıl Yapılır?

bkz: Küşleme Nedir ve Kuzunun Neresinden Çıkar?

karadaglı

28.04.2021 09:51

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Eylül 2022 08:22
    0

    bence ikisi de eşit lezzette ama arka kol (but) kemikten uzak yerlerde biraz bayabiliyor. bu sebeple illa bir seçim yapacak olursam ön kol daha lezzetli diyebilirim

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kuzu ön kol incik mi arka kol incik mi daha lezzetlidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.