5.00 / 1 oy

En yumuşak et hangisidir?

Sitede farklı et türleri hakkında bugüne kadar belki onlarca faydalı yazı okudum. Ama insanların asıl merak ettikleri sorulara rafine bir cevap verme amacı taşıyan benzer bir başlık görmediğim için bu başlığı ben açmak istedim. Bugün açtığım diğer başlıklar da şu şekilde:

bkz: Dana etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Kuzu etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Tavuk etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Hindi etinin en lezzetli yeri neresidir?

Genel anlamda baktığımızda en yumuşak et hangisidir ve hangi hayvandan çıkar araştırmasında wagyu ırkından sığırlar ve kobe sığırı gibi fiyat olarak ulaşılamaz seviyelerde et çeşitleri var. Bu tür etleri satın almak isterseniz muhtemelen binlerce lira para harcasanız da gerçek versiyonlarını yiyemezsiniz, çünkü kendi ülkesine gitmeniz gerek

bkz: İstanbul'da Kobe Bifteği Yenebilecek Restoran Var mı?

Kendi erişilebilir et satın alma imkanlarımızdan yola çıkarsak ise ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak en yumuşak ete sahip hayvanların kıvırcık ırkına mensup kuzular olduğunu deneyimledim. Kıvırcık türü kuzular biraz daha pahalı olsalar da lezzet açısından kesinlikle aradaki parasal farka deyiyorlar. Her şehirde de sadece kıvırcık satması ile meşhur kasaplar var, kendi kasabınıza da bu konuda danışabilirsiniz.

Gelelim kuzu etinin en yumuşak bölgesine. Eti tandır yaparak uzun pişirdiğinizde en sert et bile yumuşacık olur, ama benim kastettiğim en doğal hali ile en yumuşak olan et olduğu için kuzu etinin küşleme adı verilen eti bence bir hayvandan çıkan ve yiyebileceğiniz en yumuşak et (bkz: Küşleme Nedir ve Kuzunun Neresinden Çıkar?). Bir de eğer dinlendirilmiş et alabileceğiniz bir yer var ise dinlendirilmiş bonfile tarzı daha etleri de yine çok yumuşak oluyorlar. Sokum da yine dananın sırtında olan ve kontrfilenin devamında olan yumuşak bir et seçeneğidir.

Not: eti nasıl pişirdiğiniz de eti ne kadar yumuşak yiyeceğiniz konusunda çok temel bir etmendir. Mühürleme ve ters mühürleme konularına mutlaka bakmanızı öneririm.

bkz: Steak Etler Döküm Tavada Nasıl Mühürlenir ve Pişirilir?

bkz: Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?

funda35

20.04.2021 20:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 15 Mayıs 2022 05:09
    0

    kuzu eti için cevap sanırım küşlemedir, dana eti için de bonfile eti en yumuşak ettir. doğal olarak her ikisi de en pahalı etler arasında

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
En yumuşak et hangisidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.