5.00 / 1 oy

En pahalı et çeşitleri hangileridir?

Uzun zamandır yazmayı planladığım çok sayıda et konulu yazıyı bugüne sığdırdım ve kendi bilgilerim ölçeğinde hem tartışma ortamı yaratmak, hem de bilgilerimi paylaşmak amacıyka bugün şu yazıları paylaştım:

bkz: En yumuşak et hangisidir?

bkz: Dana etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Kuzu etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Tavuk etinin en lezzetli yeri neresidir?

bkz: Hindi etinin en lezzetli yeri neresidir?

Et yemekleri konusunda en çok merak edilen soruların başında da en pahalı et türlerinin yer aldığını bildiğim için bu merakı da gidermek ve ortaya somut verilerle bir kaynak çıkartabilmek için bu başlığı da açmak istedim. Bu arada önceki soruda bahsettiğim gibi wagyu ve kobe gibi erişilemez boyutta pahalı olan et çeşitlerini bu konunun dışında bırakıyorum. Hatta balık etlerini de yine konuya dahil etmiyorum ve konuyu kırmızı et çeşitleri ile sınırlandırıyorum.

Kuzu etinin en pahalı bölgeleri: kalem pirzola, küşleme ve sırt etleridir.

Dana etinin ise en pahalı yerleri rib eye steak (antrikotun bir parçası), bonfile (şaşlık ve lokum) ve porterhouse steak etleridir. Sonrasında ise fiyat olarak T-bone ve antrikot gibi bölgeleri vardır.

Not: İşlenmiş et seçeneklerini de yine konunun dışında tutuyorum. Yoksa etten daha pahalı dinlendirilmiş etler ya da sosis/sucuk/pastırma/salam/fümelenmiş et seçenekleri var.

Edit: Kaz eti ve ördek eti gibi etleri de konuya dahil etmedim.

funda35

20.04.2021 22:46

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 24 Şubat 2022 10:33
    2

    kendi bütçeme göre değerlendirecek olursam Rib Eye Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır? bana göre çok pahalı bir ettir mesela

  • 24 Şubat 2022 12:03
    0

    kuzu pirzolanın kilosuna 250 TL falan diyorlar, bundan daha pahalı ne eti olabilir?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
En pahalı et çeşitleri hangileridir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.