5.00 / 1 oy

Sıcak Hava Tabancası Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

Pandemi ile birlikte hobi amaçlı olarak ahşap ürünler geliştirmeye başlamıştım ve ihtiyacımın olduğunu düşündüğüm bazı el aletleri satın almıştım.

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: VONROC VPower 20V Multi-Tool İncelemesi

bkz: Hesaplı ve Kaliteli Dekupaj Testere Tavsiyesi

Sürecin bir parçası olarak da faydalı olduğunu düşündüğüm bazı bilgileri yine paylaşmıştım.

bkz: Kullanılan Vernik Fırçası Nasıl Korunur ve Temizlenir?

bkz: Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?

bkz: Hilti Nedir?

Tüm bu ürünler, uzun süren araştırmaların sonucunda elde ettiğim bilgilerin en rafine çıktılarıydı. Her bir ürünü satın almadan önce saatlerce incelemelerni okumuş/izlemiş ve sonunda hangi markanın hangi model ürününü satın alacağıma karar verdikten sonra da fiyat araştırmaları yapmıştım. Ama bu alışkanlığımın aksine 3 gün kadar önce amazon.com.tr'de sabah sabah karşıma çıkan bir günün fırsatı bildirimi ile ne işime yarayacağını hiç bilmeden sıcak hava tabancası (ısı tabancası) satın aldım :) Satın aldığım ürün de 2000W gücünde Stanley Stxh2000/Tr sıcak hava tabancası. İndirimi görünce nasıl olsa bir işime yarar dedim ama sonra da açıp sıcak hava tabancalarının ne işlere yaradıklarını öğrenmiş oldum :)

Adından da anlayabileceğimiz gibi modeline de bağlı olarak değişken ya da sabit güçte sıcak hava verebilen el aletlerine sıcak hava tabancası adı veriliyor. Sıcak hava tabancalarının birçok problemi çözerken sundukları çeşitli faydalar varmış, kendi araştırmam sonucunda bulduğum bu bilgileri maddeler halinde yazıyorum.

- Elektronikte devre kart tasarımı yapan kişiler için lehimleri sökerken sıcak hava tabancası kullanarak mevcut lehimlerin ısınarak üzerlerindeki kart elemanlarını bırakmasını sağlayabiliyorlar.

- PVC gibi plastik malzemeleri eritmek ya da pimaş borularında kapak takabilmek için uçlarını ısıtıp yeniden şekillendirebilmek amacıyla sıcak hava tabancası kullanabilirsiniz

- Ahşap gibi malzemelerin üzerinden boya sökmek için yine sıcak hava tabancaları kullanılabiliyor

- Bu cihazlar 600 C gibi sıcaklıklar verebildikleri için poşet eritmek vb. işlemlerde de oldukça pratikler. Haliyle olası bir kazaya sebebiyet vermemeleri için de dikkatli kullanılmaları gerekiyor.

- Kaportacılar, araçların üzerindeki koruma materyallerini sökerken yine ısı tabancalarından faydalanırlar

- Duvar boyalarının duvardan sökülmesi işlemlerinde kullanılırlar. Duvar kağıtlarını sökmek ya da silikon/mastik (bkz: Mastik ile silikon arasında ne fark var?) gibi malzemeleri eriterek çıkartmak için de kullanılabilirler.

- Bazı sıcak hava tabancası modellerinde cihazın arka kısmı, ürünü yere sabitleyerek düşmeyecek şekilde durabilmesi amacıyla düz olarak tasarkanmış oluyor. Bu sayede br elinizle sıcak hava tabancasını tutmak yerine cihazı havaya bakacak şekilde yere koyarak eğip bükmek istediğiniz şeyleri iki elinizle tutabilmiş oluyorsunuz.

- Eğer kademe ayarlı bir ısı tabancası kullanıyorsanız kurumasını beklemek istemediğiniz nemli ahşap gibi ürünleriniz için de bu cihazları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda boya kurutma sürecinin hızlanması için de yine işlevsel olacaktır. Örneğin epoksi reçine ile birlikte de ısı tabancaları kullanılabilir.

Not: Özellikle iç mekanda ısı tabancası kullanırken eriyen maddelerin ortama bir kimyasak yayabileceği riskini göz önünde bulundurun ve maske takmayı/ortamı havalandırmayı ihmal etmeyin. Zehirli gazlar solumak sağlığınız için son derece zararlıdır.

vuuno

31.12.2020 08:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Eylül 2022 21:45
    0

    her evde bulunsun diye kampanyayla alınan ama yıllarca da lazım olduğunda bile varlığı hatırlanmadan yer kaplayan elektrikli gereçlerden birisidir bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sıcak Hava Tabancası Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.