5.00 / 1 oy

Çocuklarda boy uzatmak için ne yapılabilir?

Çok hassas bir konu olduğu için bu konuda bir soru başlığı açmanın doğru olacağını düşündüm. Hepimiz biliyoruz ki gelişim ve boyun uzama çağı çok sınırlı bir dönem ve 15-16 yaşlarında artık bu süreç yavaşlayarak sonlanıyor ve boy da ömür boyu daha fazla uzamıyor. Uzun boy herkes tarafından tercih edilecek bir özellik olmasa da hem erkekler hem de kadınlar için 1.70 ve üstü boylara sahip olmanın daha çok istendiğini düşünüyorum. Bu gelişim dönemi de bence en fazl 10 ile 14 yaşları arasında gerçekleşiyor. Bu dönemlerde kısa olan çocuklar bir anda hızla uzayabiliyorlar ya da erkenden uzamış olan çocukların boy uzaması bir anda durabiliyor ve daha fazla uzamayabiliyor. Hatta kendi çocukluğunuzdan da beden eğitimi derslerinde boy sırasına göre sıraya girildiğinde bu sıranın zaman içinde nasıl değişmiş olduğunu belki hatırlarsınız.

Boy uzaması için doğal olan yöntemler (genetik sınırlar çerçevesinde) beslenme ve yapılan sporlar olarak ifade ediliyor. Yıllardan beri basketbol oynayan çocukların daha uzun boylu olduğu söylenir mesela, ama ne kadar doğrudur bilemiyorum. Bir de pek konuşulmayan ama eşten dosttan duyduğumuz müdahale yöntemleri var. Sormak istediğim boy uzatma yöntemleri de bunlar olacak.

Öncelikle genetikle ya da hormonlarla oynanmasına karşıyım, bunun faydadan çok zararının olacağını düşünüyorum. Bu sebeple boy uzatma haplarının ya da iğnelerinin etkilerinden korkuyorum. Ancak dün bir yakınımızın kendi çocuklarına yaptıracaklarını söyledikleri bir uygulama konusunda bilenler varsa danışmak istiyorum (onlar da sanırım televizyondan duymuşlar). 10'lu yaşlarda diz kapaklarına takılan bazı şeyler ile kemik uzaması hızlandırılıyormuş ve kısa sürede 10 cm'e varan boy uzamaları gerçekleşebiliyormuş. Bu uzamanın bir kısmı da orantısal olarak dizden gerçekleşiyormuş. Böyle bir uygulama bilenler varsa işin teknik detaylarını ve risklerini paylaşabilir misiniz?

Editör notu: benzer yazılar için;

bkz: Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

bkz: Göz Lazer (Çizdirme) Ameliyatında en iyi yöntem hangisidir?

bkz: Kıl dönmesinde tek çözüm ameliyat mı?

bkz: Burun ameliyatı (burun estetiği) sonrası iyileşme süreci ne kadar sürüyor?

bkz: Göz Kapağı Sarkması Ameliyatı Fiyatı Nedir?

bkz: İstanbul'da Suda doğum hangi hastanelerde yapılıyor?

pelinnn

18.03.2021 13:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 24 Temmuz 2022 14:24
    0

    çocuk yaşta başlayacağı spor faaliyetleri omurilik gelişimi için çok önemli, bu yüzden basketbol boy uzatıyor deniyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çocuklarda boy uzatmak için ne yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.