5.00 / 1 oy

Dışarıdan görünmeyen kıymık nasıl çıkartılır?

Kıymık deyip geçmeyin, kıl kadar bir kıymık derinizin içinde kaldığında ve özellikle de saplandığı yerler parmak boğumu gibi sürekli hareket halinde olan yerler olduğunda insana sürekli işkence gibi bir acı veriyor. Bir tahta parçasından parmak arama saplanan bir kıymık parçasını çıkartabilmek için verdiğim mücadeleyi ve bu süreçte öğrendiklerimi kısaca bir yazı altında paylaşmak istedim.

Not: Saplanan kıymık nasıl olsa kendiliğinden çıkar diye düşünmeyin, vücutta kalan inorganik maddeler iltihaplanmaya yol açabiliyorlar ve bu anlamda ciddi riskler taşıyorlar. Eğer kıymığı çıkartamıyorsanız da mutlaka bir eczaneye ya da sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Öncelikle her ne kullanacaksanız mutlaka sterilize ettiğinizden emin olmalısınız, ben bu işlem için oksijenli su ve alkol kullandım ve kıymığın battığı bölgenin mikrop kapmaması için her ne kullandıysam mutlaka sterilize ettim. İğne ya da cımbız gibi deri altına inmeyen araçlar için bile bu aletleri sterilize ettiğinize mutlaka emin olun.

İnternette kıymık çıkartmakla ilgili ne kadar kaynak varsa hepsini okudum ve mantıklı gelenleri de denedim, şırıngayla kıymığı dışarı çekmek mantıklı gelmedi mesela hiç denemedim bile. Sirke ile pansuman yaparak üzerini bantladım mesela, ama kıymığı dışarı çıkartabilme konusunda bir faydasını görmedim. Muz kabuğu, zeytinyağı, patates ve karbonat gibi uygulama tariflerini de denedim ve yine bir faydasını görmedim. Artık hastanenin aciline gitmeye karar vermişken parmağımla ve dişlerimle kıymıklı bölgeyi sıkarken sivri bir şeyin yüzeye çıktığını fark ettim ve çımbızla yakaladığım anda da çekip rahatladım.

Deriye giren kıymığı çıkartma konusunda en büyük tereddüt, acaba içeride kıymık var mı yok mu sorusu oluyor. Bir acı var ama içerideki kıymıktan mı kaynaklı yoksa kıymığın girerken açtığı yaradan mı insan tereddütte kalıyor. Eğer dışarıdan baktığınızda içeride çizgi şeklinde bir karartı varsa bu çok büyük bir ihtimalle kıymık oluyor zaten. Ama gözünüzle görmediğiniz kıymık için yarayı deşmek de sağlıksız olduğu için en temizi bir sağlık kuruluşundan yardım istemektir. Kendi adıma şanslıydım ve tam sağlık kuruluşuna gidecekken kazara kıymığın ucu dışarı çıkmış oldu. Özetle hiç şakası olmayan ve ciddi acı veren bir süreç olduğu için aksatmadan iyi bir ışık altında iyice incelemenizi ve müdahele etme şansınız yoksa da hemen polikinlik ya da eczaneye gitmenizi öneriyorum.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Kan sulandırıcı kullanırken dişçiye gidilebilir mi?

bkz: Kullanılmış yağları tekrar kullanmak sağlıklı mıdır?

bkz: Yerli muz mu daha sağlıklı yoksa ithal muz mu?

bkz: Kaliteli ve Sağlıklı Kulak Temizleme Makinesi Tavsiyesi

bkz: Burundaki beni aldırmak sağlıklı bir işlem mi?

bkz: izotonik su nedir ve gerçekten bu kadar sağlıklı mıdır?

yildirim.ergun

07.06.2021 10:51

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dışarıdan görünmeyen kıymık nasıl çıkartılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.