5.00 / 1 oy

Kıl dönmesinde tek çözüm ameliyat mı?

Pilonidal sinüs, halk dilinde kıl dönmesi olarak bilinen durumu etrafımdan duyardım da önemsemezdim taa ki kendim de yaşayana kadar. Daha çok erkeklerde olduğu söylense de kadınlarda da kıl dönmesi olabiliyor. Tam diyordum ki 30 yaşından sonra olmazmış zaten, ne yazık ki 35'e kadar kıl dönmesi ile karşılaşabileceğinizi öğrenmiş oldum. Kıl Dönmesini kılın ters dönüp deri altında yani cildin içinde büyümesi sanıyordum fakat dökülen saç kırıklarından tutun da sırtınızda bulunan kıllar ya da kıyafetteki ip parçalarının bile deri içine girerek kist oluşturup içinde birikmesi ile oluşuyoruş. Genetik olup olmadığını tarşınlar hala olmakla birlikte bana genetik olması çok da mantıklı gelmiyor açıkçası. 

Kaynağını kiloma bağlayan doktor da oldu çok fazla oturduğum için (işim gereği) olduğunu söyleyen de fakat hepsinin bir olduğu çözüm yöntemi ameliyat. Ve ben ameliyat olmak istemiyorum çünkü küçük büyük tüm ameliyatlardan korkuyorum. Başkaca bir tedavisi yok mudur bu illletin? Daha önce kıl dönmesi yaşamış ve süreci detaylıca anlatacaklara ihtiyacım var. Kıl dönmesi tedavisinde tek çözümün cerrahi müdahale olduğunu söylüyor herkes. İlaç tedavisi apse duruunda iltihap kurutmak ve ağrı azaltmak içinmiş. 

Ameliyat olmazsam ne olur, olursam tekrarlar mı? hastanede yatmam gerekir mi yoksa bir gün içinde eve dönebilir miyim? 

uguloglu

02.12.2020 20:47

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 25 Ocak 2022 00:53
    0

    bir tanıdığım bu konuda çok araştırma yaptı, sonra kıl dönmesi kendi kendine kayboldu. çözüm değil belki ama tekrar ortaya çıkıncaya kadar da bir operasyona girmek istemediği için beklemeyi tercih etti. ama dediğine göre kalıcı tek çözüm kesinlikle ameliyatla aldırmak

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kıl dönmesinde tek çözüm ameliyat mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.