5.00 / 1 oy

Filtresiz Valfli Maskeler Tehlikeli mi?

Korona virüs salgınının daha iyi anlaşılması gün geçtikçe alınan önlemlerle ilgili bilgilerin de güncellenmesine sebep oluyor. Bazı önlemlerin gereksiz olduğu, bazılarının ise korumaktan çok zarar verdiği ortaya çıktı. Bunlardan biri de geçenlerde Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin "havalandırma deliği" ya da "nefes verme valfi" bulunan maskelerin kullanılmasını önermediği haberleridir. 

Yüzü tamamen kapatan bu filtresiz maskelerin aslında hem kullanan kişiyi hem de etrafındaki kişileri korumadığı belirtiliyor. Bu sebeple de bazı havayolu şirketleri filtresiz valfli mskelerin kullanımını yasaklayarak maske kullanım kurallarını güncellediler. Benim bildiğim valfli ve filtresiz maske kullanımını yasaklayan havayolu şirketleri Delta, United Airlines, Jetblue, Alaska Airlines. 

Türk Hava Yolları, Pegasus ya da Anadolu Jet bildiğim kadarıyla henüz yasak getirmedi. Bunlar haricinde maske güncellemesi yapan havayolları bulunuyor mu? 

fatih arslan

19.11.2020 12:27

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 21 Kasım 2020 22:49
  8

  Valfli maskeler tehlikeli değildir elbette fakat Korona virüs için maske kullanım amacını karşılayamadıkları ve nefesinizi dolayısıyla virüs taşıyorsanız bunu hava yolu ile dışarı verilmesine sebep olduğu için kapaklı, filtresiz valfli maskeler virüsü önlemekten ziyade yaydığı için tehlikelidir. 

 • 17 Eylül 2021 20:11
  6

  pandeminin ilk dönemlerinde şimdiki standart maskelerden çok daha uyduruk olan, burun kısmında teli bile olmayan maskelerin tanesinin 5 TL gibi fiyatlara satıldığını hatırlıyorum, çünkü o dönem hiçbir yerde ne maske ne de alkol ve kolonya gibi dezenfektan ürünleri kalmamıştı ve elinde stoğu olan uyanıklar da bundan çıkar sağlamak için ürünlerine yüzlerce kat zam yapmıştı. şimdi geldiğimiz noktada hiç valfli maske kullanmamış olmama rağmen hiç hasta olmadığım düşünülürse hiç de tehlikeli falan olmadıklarını söylemek bence mümkündür

 • 26 Kasım 2020 20:40
  3

  İlk önce valfli maske takıp üzerine de bildiğiniz sıradan cerahi maske takmanız durumunda daha korunaklı bir maske kullanmış olursunuz. Yaz günlerinde muhtemelen hiç çekilmez lakin önümüz kış, yüzünüzün donmasını da önleyecektir bu şekilde kullandığınız takdirde. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Filtresiz Valfli Maskeler Tehlikeli mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.