5.00 / 1 oy

Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?

Et mühürleme, özellikle döküm tencerelerin kullanımı yaygınlaşınca (bkz: Döküm tava hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları) ve steak türü et kültürleri Türkiye'de de yaygınlaşınca hemen her et sever tarafından uygulanır oldu. Ama kızdırılmış bir döküm ızgara üzerine t-bone ya da antrikot gibi kalın bir eti attığınızda (2-3 parmak kalınlığında olan etlere kalın diyebiliriz) dışını mühürledikten sonra içine bakarsanız neredeyse çiğ kaldığını görürsünüz. İçini pişireyim deseniz dışını iyice yakarsınız, dışını yakmamak için de dilimleyip ufak parçaları döküm ızgarada ya da fırında pişirmek zorunda kalırsınız, bu sefer de yediğiniz etin bir görüntüsü kalmadığı için keyif vermez. Mühürleme işleminin kalın etler için böyle bir zorluğu var, gelelim ters mühürleme işleminin nasıl yapıldığına.

Ters mühürleme ile et pişirirken önce etin içi pişirilir, sonra da dışı mühürlenir.  Eti pişirmeye başlamadan önce baharatlarını (ben sadece tuz ve çok az da karabiber koymayı tercih ediyorum) ekleyin. Etin içini pişirmek için de ya fırın kullanmalısınız (120-130 derecegibi düşük sıcaklıklarda), ya da barbeküde doğrudan ateşin üzerinde olmayan ama sıcak bir noktada eti yavaş yavaş pişirmelisiniz. Yeterince pişip pişmediğini anlamak için de bir et termometresi kullanmanız ve et, istediğiniz sıcaklığa ulaştığında önceden kızdırılmış döküm tavanın üzerine alarak çevresini mühürlemelisiniz. Eti ters mühürleme yaparken iç sıcaklığı 55-56 derecelere geldiğinde döküm tavaya alabilirsiniz, dışını mühürlerken içi de pişmeye devam etmiş oluyor zaten. Mühürleme süresi ise sizin eti nasıl sevdiğinize bağlı bir durum. Bunun için de sitede yazılarını takip ettiğim volkanoxfb nick'li yazarın yazısına bakabilirsiniz: Az orta ve çok et pişirme dereceleri kaçtır?. Ters mühürlemenin dezavantajı ise, etin içinin pişirilmesi esnasında su kaybı olmasıdır. Bunu etin altına damlayan sulardan da görebilirsiniz.

betusum07

11.09.2020 01:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 14 Kasım 2021 00:03
    1

    etin içini pişirirken bir miktar su kaybı oluyor, ama çok yüksek olmayan sıcaklıklarda yavaş pişen etler zaten özellikle bir de kuzu etiyse her türlü çok güzel yumuşuyor. dana eti hızlı pişirmeye gelmiyor ama ters mühürleme özellikle etin içindeki pembeliği sevmeyenler için çok ideal bir pişirme tekniği.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ters Mühürleme ile Nasıl Kalın Et Pişirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.