5.00 / 1 oy

Mangalda et için kullanılabilecek baharat tavsiyeleri

Son zamanlarda bu mangal ve barbekü işlerine fazla kaptırdım kendimi, sürekli acaba nasıl daha iyi et ve sebze pişirebilirim diye araştırmalar yapıyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum. ben sorumu yazmadan önce önce kendi yaptıklarımı paylaşmak istiyorum, belki okuyuculara da faydası olmuş olur. Yüksek ateşe girecek olan et için önden baharat kullanmak, baharatın lezzetinin etin içine iyice işlemesini sağlıyor, bu yüzden dinlendirdiğiniz eti yüksek ateşe atmadan önce baharatlamanızı tavsiye edebilirim.

Sırasıyla önce kaya tuzu kullanıyorum ve hem önünü hem de arkasını ne çok az ne de çok fazla olmaması şartı ile tuzluyorum. Sonrasıda karabiber benim için olmazsa olmaz olduğu için karabiber öğütüyorum. Karabiberin aynı zamanda eti pişirme özelliği de olduğunu söylüyorlar zaten. Son olarak da sarımsak tozu ve ete göre de kekik ekliyorum. Balık pişiriyorsanız da defne yaprağını etin üzerine koymayı düşünebilirsiniz.

Bu kısa yazıyı soru olarak ekledim ki herkes kendi et pişirme alışkanlıklarını ve mangal bilgilerini paylaşsın, böylece deneysel bilgilerden herkes kendi zevkine göre olanlardan nasiplenmiş olsun.

volkanoxfb

15.09.2019 11:07

Bu soru 6 kez yanıtlandı.

 • 8 Kasım 2021 00:09
  4

  uzun pişirmelerde kömürlü (şaka değil, önyargılı olmayın) barbekü baharatları etin dışına çok güzel bir tat ve kıvam verir. özellikle brisket ve kuzu kol tandır gibi etleri 5-6 saat ve daha fazla pişirmeyi sevenler mutlaka denemeliler. buna örnek olarak meaty&cheesy'nin karanlık lezzet adında bir baharatı var denmenizi öneririm.

 • 18 Ocak 2022 01:26
  3

  - tuz

  - karabiber

  - kimyon

  - pul biber

  - sarımsak tozu

  bu beşli hemen her etli yemeğe yeterli olur. ama taze çekilmiş biberiye gibi daha detaylı baharatlar arıyorsanız mümkün mertebe çekilmemiş baharatlar alın ve bir baharat öğütücü ile her şeyi evde kendiniz istediğiniz ölçüde deneyerek seçin

 • 23 Şubat 2022 14:31
  1

  bence de baharat taze olmadıktan sonra hangi yemeğe hangi baharatı koyarsanız koyun tadı tuzu olmuyor. taze baharat alıp saklamanın da tek yolu top top tane baharatlar almak. bunları da ister havan gibi bir haznede lazım olduğu kadar döverek ya da bir baharat öğütücüsünde öğütmek harika oluyor. insan yediği baharatın tadını alıyor resmen 

 • 7 Haziran 2022 00:52
  0

  yapraklı bitkileri pişirme aşamasında koyarsanız (örneğin kekik gibi) pişme aşamasında bu baharatlar yanacağı için acı bir tat verir, tuzu da et pişmeden koyarsanız ette su kaybına neden olur. her baharatın bir kullanım sırası var yani

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda et için kullanılabilecek baharat tavsiyeleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.