5.00 / 1 oy

Çay kaç dakikada demlenir?

Lezzetli ve deyim yerindeyse tavşan kanı renginde bir çay demleyebilmek için daha önce sitede zaten paylaşılan yazılar var (bkz: Tavşan kanı çay demleme tüyoları), ama ben çayın hem iyi bir şekilde demlenmiş, hem de acımamış şekilde demlenebilmesi için en ideal sürenin kaç dakika olduğunu tartışmak için bu başlığı açıyorum.

Demlikte alt kısımda suyu kaynattınız ve üst tarafta çayın üzerine suyu eklediniz. Bu saniyeden itibaren çayın demlenme süresi de başlamış oluyor. Az demlenen çayın tadı olmuyor ve aceleye gelen çay keyif vermiyor. Unutulan ya da demlikte fazla bekleyen çay da acılaşmaya başlıyor. Kendi deneyimlerime göre demlikteki çayın demlenme süresi ve ilk bardak çayı almak için en ideal süre tam olarak 18 dakika. 18. dakika tamamlandığında artık ilk bardak çayınızı alabilirsiniz ve keyifle içebilirsiniz.

İlk bardak çayı biraz demli aldıktan sonra 2. ve 3. bardak çaylarınızı beşer dakika arayla daha az dem ile alarak tavşan kanı bir renkte içebilirsiniz. Ama yarım saatten fazla demlenen çaylar acımaya başladığı için çok fazla çay demlememenizi tavsiye ediyorum, gerekirse yeniden demlersiniz.

Sitedeki benzer başlıkları da aşağıya ekliyorum.

bkz: Yeşil çayın faydaları nelerdir?

bkz: En kaliteli ve lezzetli sallama poşet çay hangisi?

bkz: Çay ile birlikte en güzel giden 10 şey

bkz: Çay ile Birlikte En Güzel Giden 10 Tatlı

bkz: Buzlu kahve tarifi

bkz: En Çok Kahve Tüketen 10 Meslek

bkz: Moccamaster Kahve Makinesi İncelemesi ve Yorumları

bkz: Türk Kahvesi'nin Yanında Neden Su İkram Edilir?

bkz: Çay demleme makinesi tavsiyesi (2019)

cuneytmertayak

23.02.2021 09:17

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 9 Şubat 2022 01:11
  2

  ilk çayı demlenmeye başladıktan 10 dakika sonra sadece dem olarak alırsanız hem daha lezzetli olur hem de önden çay krizinizi bastırmış olur. sonrasında acele etmeyin tatlı tatlı demlensin

 • 6 Ekim 2021 10:11
  1

  çay 10 dakika kadar demlendikten sonra eğer kişi dayanamıyor ise tam dem ile ya da %80 civarında dem ile ilk çayını alarak krizini bastırabilir. daha sonrası için ise çay en az 15 dakika demlenmelidir ve iyice oturmalıdır. sonrasında da acımadan içilmelidir ve üzerine su koyarak seyreltilmemelidir.

 • 6 Ekim 2021 11:15
  1

  bkz: Ecevit usulü çay demleme nedir ve nasıl yapılır?

  gerekirse daha uzun zamanda demlensin ama çayın demi iyi olsun ve her yudumda lezzeti yoğun olarak gelsin

 • 15 Mart 2022 19:44
  0

  demliğe konan çayın miktarı da aslında çayın demlenme süresinde oldukça etkili. çok az dem suyu ya da çok miktarda çay eklerseniz bu süre kısalıyor ama çayın tadı acıyor. çok su ya da çok az çay konması durumunda da ne kadar beklerseniz bekleyin o demli çay tadı hiç gelmiyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çay kaç dakikada demlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.