5.00 / 1 oy

Tavşan kanı çay demleme tüyoları

Evde her türlü çay malzemesini alıp kullanmama rağmen dışarıdaki hafif acı ve bol demli, lezzetl, çayın tadını almayı başaramıyorum. Çay ocaklarında yüzlerce kişiye aynı lezzette çay demlemeyi başaranlar neyi doğru yapıyorlar da ben yapamıyorum bir türlü çözemedim. Çay demlemenin know-how'ı benden sorulur, en kral çaycıya bile çayımı sevdiririm diyenler için çok laf çok icraat imkanı sunabilmek amacıyla bu başlığı açıyorum, söyleyin bakalım nedir sırrınız?

cukalvat or

19.06.2019 01:37

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 21 Haziran 2019 17:47
  21

  Açılın, yılların çay tiryakisi geldi :)

  - Su tercihiniz çayın lezzetinde direk olarak önemli faktörlerden birisidir. İçme suyu ile demlenen çay çok daha lezzetli oluyor

  - Siyah çayı demlikte kaynatmak bence en lezzetli çayı üretmek için en doğru yol. Çay makinelerinden denediğim hiç birisi bana demlikte hazırlanmış çayın lezzetini bugüne kadar veremedi.

  - Çaydanlığınız metal ya da porselen olabilir, örneğin ben sabah çaylarını metal çaydanlıkta; akşam çaylarını ise porselende çaydanlıkta severim. Dikkatli bir damak tadınız varsa siz de bu denemeyi yapabilirsiniz

  - Bence çaya şeker atılmamalıdır, bu çayın asıl tadını almanızı engelleyen unsurlardan birisi. Zaten gerçek çay tiryakileri de şekerli çay içmezler. Şekeri bırakamam ben diyenlerdenseniz, ben şekersiz çayı 1 say boyunca deneyip de ondan sonra şeker kullanmaya dönen birisini daha hayatımda görmedim. 1 ay denerseniz siz de bu mükemmel gerçeği görebilirsiniz

  - Demlediğiniz çay da çayın lezzetindeki bir diğer en önemli etmen. Kimileri kaçay çay katarak daha acı tada sahip çaydan keyif alırlar, kimileri ise daha açık çay severler. Kendi damak tadınıza en uygun çayı bulmanız gerek.

  - Su kaynadıktan sonraki süreç çok önemli, çayın demlenme sürecinde ateş kısık olmalı ve çayın demlenmesi de bu sıcaklıkta gerçekleşmeli. Suyun kaynatıldıktan sonra çayların üzerine boşaltılması da çayların yanmasına yol açıyor. Bu yüzden kaynama bittikten sonra 1-2 dakika kadar beklemeli ve ondan sonra çayın üzerine konmalıdır. Aynı tüyo kahve hazırlanmasında da geçerlidir.

  - Demlikteki çay dibine çökmeden içmemek gerek, demini alması çok önemli. Benzer şekilde bence çay demlendikten sonra maksimum yarım saat içerisinde tüketilmeli, sonrasında ise gittikçe acılaşıyor ve tadını kaybediyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavşan kanı çay demleme tüyoları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.