5.00 / 1 oy

Dana etinin en lezzetli yeri neresidir?

Sitede et yemekleri hakkındaki başlıkları keyifle takip ediyorum, hangi hayvanın neresinden hangi et türü çıkar ve hangi pişirme türü tercih edilirse sonuç nasıl olur gibi internette az örneği olan faydalı bilgileri rafine olarak okuyabilmek ve deneyerek benzer sonuçlar alabilmek çok güzel.

Ben konuyu daha çok merak edilen ve muhtemelen biraz da subjektif olan bir alana kaydırmak istiyorum ve bu soruların türevlerini de gün içinde diğer hayvanlar için başlık olarak açacağım.

Bir etin lezzetli olmasını formüle edecek olursak aslında lezzetli dediğimiz bir etin şu kriterlere sahip olması gerekiyor:

- Yağlı

- Yumuşak

- Sulu

Ama bu formülün istisna olduğu etler ve pişirme metodları da var. Örneğin tandır türü pişirmelerde sert etler 100 derecenin üzerinde piştiğinde yumuşayarak çok daha lezzetli olabiliyorlar. Örneğin dana incik (hayvanın tüm yükünü taşıyan çok sert bir et olmasına rağmen) ve gerdan gibi et türleri bu grupa gidiyor. Ayrıca bir de nuar ve kontrnuar gibi rosto için uygun ve uzun pişirme sonucunda yine lezzetli olan bölgeler de var.

Ama etin kemiğe yakın olduğu yerlerin daha lezzetli olduğu tezine ben de katılıyorum. Özellikle kas olmayan sırt bölgesinde T-Bone, antrikot ve bonfile etleri bu yazdığım kriterlerin tümünü karşılıyor. Nitekim sorumun yanıtının da kendi et zevkime göre bu etler olduğunu düşünüyorum. Ama kafes bölgesinden çıkan pirzola gibi etler de yağlı ve yumuşak oldukları için yine bu gruna dahil edilebilirler bence.

 

Editör editi: Sitede yer alan bazı diğer başlıklar için;

bkz: Rosto Nasıl Yapılır? Dana Nuar ile Patates Püreli Rosto Tarifi

bkz: T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Antrikot Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Dana Lokum Evde Nasıl Hazırlanır? İnternetteki En Başarılı Tarif Burada

bkz: Güngörmez Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

bkz: Pançeta Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

funda35

20.04.2021 09:44

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 16 Eylül 2021 15:58
  7

  her türlü etin en lezzetli yeri her zaman kemiğe en yakın olan yerdir. ama kemiğe de yakın olan yerler arasında seçim yapılacak olursa elbette en az kas dokusu olan, dolayısıyla en yağlı ve yumuşak olan bölgeler en lezzetli yerler olur. bu da danalarda sırt bölgesindeki antrikot ve bonfile bölgelerinin neden daha lezzetli olduklarının bir açıklaması zaten. bir de uzun pişirme sonucu lezzetlenen incik gibi sert bölgelerden çıkan etler var.

  kuru et olarak ise yine en yağlı etten en lezzetli kuru et çıkıyor. dana için antrikottan yapılan kuru et ve kuzu için de dilden yapılan kuru et favorimdir

 • 22 Mayıs 2022 15:35
  3

  lezzet kişiden kişiye değişen bir algı mekanizması olduğu için bence kesin yargılardan kaçınmak lazım. kimisi için en yumuşak ya da en yağlı yer en lezzetlisi olabilir ama kimisi için de uzun uzun pişen ama normalinde sert olan bölgeler sevilebilir. hatta kimisi rosto sever kimisi bacon türü işlenmiş et sever

 • 22 Mayıs 2022 17:14
  1

  kuzu incik kadar popüler olmamasından ya da çok daha zor pişiyor olmasından kaynaklanıyor olabilir ama dana incik de çok lezzetli bir ettir. ama gel gör ki 100 derecenin üzerinde hakkıyla pişmiş bir dana eti (tokmak olarak da bilinir) 12 saatlere varan sürelerde ancak pişer

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Dana etinin en lezzetli yeri neresidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.