5.00 / 1 oy

Saksı toprağı nasıl hazırlanır ve içeriği ne olmalıdır?

Eğer daha önceki yazılarımda da değindiğim gibi hazır saksı toprağı kullanmak yerine kendi saksı toprağınızı kendiniz hazırlamak isterseniz, her bitkinin ihtiyacına göre farklı özellikteki toprakları kendi bilgileriniz ile kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Bazı bitkiler daha geçirgen toprakları sever, bazı bitkiler nemli toprakları sever, bazı bitkiler ise çok nadir sulanmayı ve kuru toprakları sever. Dolayısıyla her bitki türü için de kendi toprak ihtiyaçlarına göre kendi toprağınızı hazırlayabilmek için evinizde farklı özelliklere sahip birkaç toprak bileşeni bulundurmalısınız.

Saksı toprakları için genel olarak kullanmanız gereken bileşenler:

-  Torf

- Organik malzemelerden elde edilen karışımlar,

- Vermikülit

- Kompost

- Lav taşı

- Kum

- Bahçe toprağı (böceklerden ve olası tohumlardan/çiçeklerden arındırılmış)

- Perlit

Saksı toprağınızı farklı bir kapta (büyükçe bir leğen gibi) hazırlayarak saksılara aktarırsanız hem ortalık batmamış olur, hem de birden fazla aynı saksı çiçeği için toprak hazırladığınızda tek seferde tümü için hazırlayarak saksılara bölüştürebilirsiniz.

Saksılarınızın dip kısımlarında drenajı sağlayabilmesi ve drenaj deliklerinin tıkanmaması için taşlar kullanmak da yine çok faydalı bir uygulamadır.

Bahar döneminde topraklarınıza gerekli miktarda besleme (gübreleme) yapmanızın faydalı olacağını unutmayın. Bitkiler her ne kadar su ve güneş ile beslenen canlılar olarak düşünülseler de topraktaki besinlere ihtiyaçları vardır ve topraktaki besinlerde zaman içerisinde tükeneceği için bu takviye mutlaka bizim tarafımızdan yapılmalıdır.

 

Önceki benzer içerikli yazılarımdan bazıları için;

bkz: Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

bkz: Perlit Nedir?

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Sukulent evde nasıl çoğaltılır?

bkz: Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

eliff

09.04.2021 12:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksı toprağı nasıl hazırlanır ve içeriği ne olmalıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.