5.00 / 1 oy

Ahşap Kenar ve Köşe Yuvarlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ahşap hobiciliğinde (buna ingilizce woodworking diyorlar ama bizdeki karşılığı ahap işleri olabilir) çalışmalar yaptıkça ve kendinizi geliştirdikçe asıl zarafetin detaylarda olduğunu fark edebilir ve yan yana duran iki benzer mobiyla arasındaki çok küçük farkların bütüne olan etkilerinin çok büyük olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz. Ben de bu sürecin heniz başlarında olan ilgili ve meraklı bir kardeşiniz olarak bu nüanslardan birisi olarak köşe yuvarlama işleminden bahsetmek istiyorum.

Köşeleri yuvarlama işlemleri, köşe frezesi makinesi adı verilen el aletleri ile en pratik yoldan yapılabilir. El frezesi makineleri için envai çeşitlilikte uç olduğu için köşeye sahip olduğunuz uçların izin verdiği açıda ve şekillerde farklı çeşitlilikte yuvarlama işlemi yapabilirsiniz. Hatta freze makineleri ile ahşapların ortasından şerit şeklinde oyuklar ya da delikler de açabilirsiniz ve bu şekilde ahşap üzerinde desen çalışmaları ya da iç içe birbirine geçmeli girintiler ve çıkıntılar da hazırlayabilirsiniz. Yurt dışında bu makinelere router adı veriliyor, bizde ise el frezesi olarak geçiyor. Bosch GKF 550 gibi örnekler verilebilecek bu makineler için internette uygulama çeşitliliğini incelemenizi tavsiye ederim. Eğer aklınıza yatarsa 500-600 TL bandında birçok marka ve ürün seçeneği (ben bu yazıyı kaleme aldığım tarih itibariyle) bulmak mümkün.

vuuno

22.08.2020 20:28

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşap Kenar ve Köşe Yuvarlama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.