5.00 / 1 oy

Salatalık yaprağı neden sararır?

Haftalar önce bir saksıdaki toprağın içine öylesine salatalığın içindeki çekirdekleri sıyırıp dökmüştüm, sonra o saksıdan bir adet filiz çıktı ve ne olabilir derken yaprakları ve gövdesi tüylü olunca fark ettiğim üzere çıkanın salatalık fidesi olduğunu anladık.

Salatalık bitkisi gerçekten çok hızlı büyüyor, hangi ara çıktı demeye kalmadan yaprakları çoğaldı ve büyüdü, ama bir süre sonra yaprakları sararmaya başlayınca acaba suyu az mı veriyoruz fazla mı veriyoruz yoksa yaprakların sararmasına neden olan farklı bir hata mı yapıyoruz (güneş görmemesi ya da fazla güneş görmesi, toprağı beğenmemesi gibi) diye kararsız kaldık.

Salatalık yaprakları neden sararır ve nerede hata yapıyoruz bilgi sahibi arkadaşlardan görüş ve yönlendirmelerini rica ediyorum.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kararır?

bkz: Bitkilerin yaprakları neden kurur?

bkz: Orkide yaprağından nasıl çoğaltılır ve köklendirme yapılır?

bkz: Tüm yaprakları dökülmüş limon tekrar yaşar mı?

bkz: Topraksız tarım ile hangi meyve ve sebzeler üretilebilir?

bkz: Bitkilerin topraklarına çay posası atmak faydalı mı zararlı mı?

funda35

10.05.2021 10:52

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 28 Mayıs 2022 20:11
    0

    fazla su vermişsinizdir ya da toprağındaki besinler yetersizdir, salatalık normalde kolay beslenebilen bir sebze ama yine de bir bitki ve her bitki gibi ihtiyaçları var

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Salatalık yaprağı neden sararır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.