5.00 / 1 oy

Bahçedeki uğur böceklerini çoğaltmak için ne yapılabilir?

Bir süredir bakmakta olduğum bitkilere peydahlanan unlu bitlerle mücadele vermekte olduğum için çok fazla araştırma ve okuma yapıyorum, sonuç olarak öğrendiklerimi de benzer ihtiyaçlar için araştırma yapan kişilerle paylaşmak için birkaç yazı hazırlamak ve rafine olarak yapmaları gerekenleri anlatmak istedim. Bu yazıda ise biraz bilgi vermenin yanı sıra, bir de kafamda yer eden soruya cevap arıyorum aslında. Önceki ilgili yazılarım ve bir de referans soru için öncelikle aşağıdaki başlıklara bakmanızı rica ediyorum.

bkz: Bitkilerde unlu bitlerden kurtulmak için ilaç tavsiyesi

bkz: insektisit böcek ilacı nedir?

bkz: Uğur böcekleri bitkilere zarar verir mi?

Genellikle apartman dairelerinin odaları ya da balkonlarında, şanslıysak da müstakil evimizin bahçesinde bitki yetiştirmeye çalışıyoruz. Onlarca saat zaman ayırıp masraf yapıyoruz ve bitkilerimizi sağlıklı tutmak için emek veriyoruz. Ama buna rağmen bitkilerimiz kuruyor, büyümüyor, böcekleniyor vs. Peki biz bunca çaba göstermemize rağmen bitkileri sağlıklı tutmayı başaramıyorsak doğadaki bitkiler nasıl bu kadar gür ve sağlıklı olabiliyorlar? Bu sorunun yanıtı ekosistem.

Doğadaki bitkiler, saksı gibi kapalı sistemlerde hep aynı topraktan beslenmiyorlar, bitki besini açısından sürekli olarak toprağın altından ve üstünden beslenmeye ve gübrelenmeye devam ediyorlar. Ayrıca üzerlerindeki zararlılar da yine ekosistemde başka canlıların yemleri olduğu için temizlenmiş oluyor. Unlu bit gibi zararlılar ise bu sorunun en önemli cevaplarından birisi uğur böcekleri. Böcekler içinde insanların tiksinmedikleri, hatta ellerine alarak sevdikleri belki tek böcek türü olan uğur böcekleri, bahçelerimiz için de bizim en koruyucu dostlarımızdan birisi.

Doğada çok sayıda uğur böceği, yakın çevrede karınlarını doyurabilmek için en iştah açıcı bahçeye giderek buradaki böcekleri ve zararlıları yiyor ve bir bakıma da bu bahçenin zararlılarını temizlemiş oluyorlar. Ben de acaba uğur böceklerini kendi bitkilerime ve bahçeme çekebilmek için ne yapabilirim diye düşünmeye başladım ama yanıtı pek kolay verilebilen bir deneme olmadığı için halen düşünmeye devam ediyorum.

Sormak istediğim konu da bir bahçeye uğur böceklerini çekebilmek için neler yapılabileceği ya da yapılabilecek bir şey olup olmadığı olacak. Örneğin spesifik bir koku ile çevredeki uğur böceklerini o bahçeye çekebilmek mümkün müdür ve bu koku ya da maddeler ne olabilir?

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Saksı toprağı nasıl hazırlanır ve içeriği ne olmalıdır?

bkz: Saksı toprağı neden küflenir ve çözümü nedir?

bkz: Saksı çiçeklerinin sinek yapmasını engellemek

bkz: Saksı bitkileri için bitki ilacı önerileri

bkz: Plastik saksılar için drenaj nasıl yapılır?

nevall

31.05.2021 17:16

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Ekim 2021 04:41
    0

    uğur böceklerinin çizgi filmler ve isimleri sayesinde kazandıkları bu güzel imajın gerçek hayatta olumlu bir katkıya sahip olmasına çok sevindim. üzerlerindeki kırmızılı beyazlı yapı olmasa alelade siyah böcekler olarak muhtemelen insanları korkutacak bu böcekler çocuklar için bile ellerine almak istenecek türden böceklere dönüşüyor bu imaj sayesinde.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bahçedeki uğur böceklerini çoğaltmak için ne yapılabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.