5.00 / 1 oy

Saksı bitkileri için bitki ilacı önerileri

Bahçenizdeki ya da saksıda beslediğiniz bitkiler için özellikle böceklere, mantara ve yaprak bitlerine karşı zaman zaman ilaçlama yapmanız gerekebiliyor. İlaç seçimi konusunda ise internetten hazır olarak satın alabileceğiniz zirai ilaçlar da var ancak evde kendi imkanlarınızla organik bitki ilaçları da hazırlayabilirsiniz ve bu konuda da çok fazla kaynak var. Ancak özellikle youtube'da kaynak fazlalığı demek bilgi kirliliği anlamına da geldiği için konuyu biraz daha rafineleştirmek istedim ve bu başlığı da siteye ekledim.

Öncelikle ilaçlama yapabilmek için her zaman bir ilaçlama pompası kullanmalısınız. İlaçlama pompalarını internetten makul fiyatlara satın alabilirsiniz. Bir kere bu alışverişi yapmanızı tavsiye ediyorum, çünkü yıllarca kullanabileceğiniz faydalı bir ürün.

Organik bitki ilacı üretimi için en çok kullanılan ve genellikle de farklı oranlarda karıştırmak suretiyle kullanımı tercih edilen malzemeler:

- Beyaz sirke

- Odun külü

- Acı kırmızı pul biber

- Sarımsak ya da sarımsak suyu

- Arap sabunu

- Zeytinyağı

İlaçlamalarınızı günde en fazla bir kere olmak üzere bitkiler üzerindeki zararlılar tam olarak kayboluncaya kadar tekrarlayabilirsiniz. Uygulama saati olarak ise güneşin batımına yakın olan saatleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Saksı bitkileri için bitki besini önerileri

bkz: Nane bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Biberiye bitkisi nasıl çoğaltılır?

bkz: Plastik saksılar için drenaj nasıl yapılır?

bkz: Bitki Fotoğrafından Türünü Bulan Uygulamalar

bkz: Saksıda Taze Soğan Nasıl Yetiştirilir?

eliff

04.04.2021 23:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Saksı bitkileri için bitki ilacı önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.