5.00 / 1 oy

HES Kodundan Nasıl Covid-19 Sorgusu Yapılır?

Sürekli olarak gittiğimiz yerlere girebilmek için HES kodu alıyoruz ve HES kodumuz olmadan bizi bankalara, otobüslere, şehirler arası yolculuklara ve hatta bazı marketlere bile almıyorlar. Peki bu HES kodu tam olarak ne işe yarıyor da herkes bu kadar önemsiyor? Basit, HES kodu ile kişilerin Covid-19 olup olmadıkları ve koronavirüs risk grupları görüntülenebiliyor da ondan bu kadar önemle takip ediliyor. Yani birisi koronavirüs olmasına rağmen bir banka şubesine girmek isterse banka görevlisinin bu durumu fark edebilmesi HES kodu sayesinde mümkün oluyor.

bkz: HES Kodu Nasıl Alınır?

Peki kendinizin ya da ailenizden birisinin HES kodunu kullanarak Covid-19 olup olmadığını nasıl kontrol edebilrisiniz? Ya da evinize/dükkanınıza/ofisinize gellecek birisinin covid-19 pozitif olmadığından nasıl emin olabilirsiniz? PCR testi yaptırmış ve test sonuçları sisteme yansımış kişiler için HES kodu sorguları bu bilgiyi size verecektir. Bunun için aşağıda yazdığım adımları takip edebilirsiniz.

HES Kodu Sorgulama sayfasına girin ve e-devlet üzerinden kimliğinizi doğrulayarak giriş yapın.

- Açılan ekranda sorgulamak istediğiniz HES kodunu yazın ve sorgula butonuna basın

hes kodu sorgulama

- Risk durumu ve HES kodunun kalan geçerlilik süresi bilgileri aşağıdaki gibi ekranınıza gelecektir.

hes kodu sonuçları

Not: Covid-19 PCR testi sonucu pozitif çıkan ve karantina süreci devam eden ya da sonlanan kişiler de kendi risk durumlarını buradan takip edebilirler.

bkz: PCR testi güvenilirliği yüzde kaçtır? hatalı sonuç verebilir mi?

buket98

02.03.2021 12:14

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
HES Kodundan Nasıl Covid-19 Sorgusu Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.